Νίκη Λευκάδας – Ολυμπιακός 45-64

Οι Ερυθρόλευκες πέρασαν από τη Λευκάδα και συνέχισαν την αήττητη πορεία τους στο φετινό πρωτάθλημα – Στροφή στο Κύπελλο και το Final 4.

Σαν… σίφουνας πέρασε από τη Λευκάδα η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού, με τις Ερυθρόλευκες να κερδίζουν εύκολα με 64-45 για την 18η αγωνιστική της Α1.

Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη κυριάρχησε απόλυτα και συνέχισε την αήττητη πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Λικέντρα Τζόνσον, με την Αμερικανίδα να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 12 πόντους, ενώ 10 πρόσθεσε η Ιβάνα Τίκβιτς. Από τη Νίκη, 18 πόντους είχε η Τζόνσον-Γουόκερ.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στο Κύπελλο και στο Final 4 που θα διεξαχθεί στα Χανιά. Οι Ερυθρόλευκες είναι το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο και θα τα δώσουν όλα, για να κατακτήσουν ένα ακόμα τρόπαιο.

Η εικόνα του αγώνα:

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 12-11 και τη Νίκη Λευκάδας να ισοφαρίζει στην εκπνοή σε 16-16. Στη δεύτερη περίοδο οι Ερυθρόλευκες πάτησαν… γκάζι και εξαφανίστηκαν. Οι φιλοξενούμενες παίζοντας καταπληκτική άμυνα δέχθηκαν μόλις 4 πόντους, ενώ στην επίθεση πέτυχαν 17 και πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +13 (20-33). Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε στους 18 (29-47), με το τελικό 64-45 να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 20-33, 29-47, 45-64.

Νίκη Λευκάδας (Ν. Δουβίτσας): Αικ. Τσινέκε, Ελ. Τσινέκε 1, Συρρά, Παπαμιχαήλ 4 (7ρ.), Τζόνσον-Γουόκερ 18(7ρ., 3κοψ.), Μπαλτά 8(2τρ.), Αρώνη, Πολίτη, Σμιθ 6(6ρ.), Νάιτ 8(7ρ.), Κοντογιώργου, Μαρίνη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Παντελάκης): Τόμας 9(7ρ.,3ασ.,2κλ.), Σταμάτη 9(3/4τρ.), Αυτζή 3(1/1τρ.), Σπυριδοπούλου, Παυλοπούλου 3(5ασ.), Νικολοπούλου 7, Σωτηρίου 8(4ρ.), Τίκβιτς 10(17ρ.,4κλ.), Λίτσι, Τζόνσον 12(5ρ.,2κλ.), Κοσμά, Σταμολάμπρου 3.