ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 52-100

Οι άηττητες νταμπλούχες Ελλάδας δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα για να διαλύσουν τον Δικέφαλο στην Θεσσαλονίκη με 100-52 για την 13η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Αυτή ήταν η 110η σερί νίκη στο πρωτάθλημα. Τα βλέμματα όλων στο Eurocup και την κόντρα της Πέμπτης στο ΣΕΦ.

Ντέρμπι; Στα χαρτιά μονάχα. Ο Ολυμπιακός διέλυσε στην Πυλαία τον ΠΑΟΚ με 100-52 για την 13η αγωνιστική της Α1 Γυναικών και παρέμεινε στην κορυφή και εννοείται αήττητος σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις. Η διαφορά των δύο ομάδων; Χαοτική. Ο Ολυμπιακός εξάλλου απέχει… μίλια από την ομάδα της Θεσσαλονίκης και μετά το παιχνίδι στρέφει την προσοχή του απευθείας στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις, αφού την Πέμπτη φιλοξενεί την τούρκικη Ορμάν Γκεντσλίκ στο ΣΕΦ (23/01, 17:00), στον πρώτο αγώνα του νοκ άουτ γύρου στην φάση των «16» του Eurocup. Αυτή ήταν και η 110η συνεχόμενη νίκη στην Α1 Γυναικών για τις Ερυθρόλευκες αλλά και η 128η σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

Γρήγορα ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 10 πόντους (3-13) με τρία τρίποντα από τις Γέμελος, Νικολοπούλου και Σπυριδοπούλου, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει μέσω της Ταρπάγκου στους 6 (9-15). Στο άδειο PAOK Sports Arena η Μάλιγκαν έκανε το 11-15, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με 7 σερί πόντους για το 11-22, με την περίοδο να λήγει στο 14-26.

Οι Ερυθρόλευκες έφτασαν την διαφορά στους 15 (18-33) με τις Παυλοπούλου και Σταμολάμπρου, ο ΠΑΟΚ ροκάνισε την απόσταση με την Ταρπάγκου (26-35) για να έρθει ένα νέο ξέσπασμα των φιλοξενούμενων για το +18 (26-44) από τις Γέμελος και Τόμας. Οι αθλήτριες του Παντελάκη έκλεισαν το ημίχρονο στο +23 (30-53) έχοντας 8/12 τρίποντα και κάνοντας το υπόλοιπο της αναμέτρησης να μοιάζει ως τυπική διαδικασία.

Επιστρέφοντας στο ματς η Γκρέιβς οδήγησε το ματς για πρώτη φορά στους 30 πόντους (35-65), ο ΠΑΟΚ δεν είχε καμία απολύτως λύση και οι Ερυθρόλευκες έκαναν μία χαλαρή προπόνηση στην Πυλαία. Ξέφυγε κι άλλο η διαφορά, η Γκρέιβς  και η Σταμολάμπρου έστειλαν το ματς στο 37-74 και τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 41-76.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστική. Ο Ολυμπιακός πέρασε όλες τις αθλήτριές του, όπως και ο ΠΑΟΚ, η Σταμολάμπρου με την Αυτζή έκαναν το 45-83, με την τελευταία να κάνει και το 47-86. Το σερί διευρύνθηκε και με το παραπάνω, η Νικολοπούλου το 47-93, με τις Ερυθρόλευκες να διασύρουν τις γηπεδούχες με κάθε τρόπο. To τελικό σκορ μιλάει από μόνο του, με τις Ερυθρόλευκες πλέον να κοιτούν την Ορμάν Γκεντσλίκ για το Eurocup την προσεχή Πέμπτη (23/01, 17:00) στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 30-53, 41-76, 52-100