Παγκράτι – Ολυμπιακός B’ 88-77

Πρώτη ήττα για τον Ολυμπιακό Β’ στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών.

Στην πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα ανάγκασε τον Ολυμπιακό Β’ το Παγκράτι, που επικράτησε των Πειραιωτών με 88-77, για την 5η αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν ακόμα και με 13 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (39-26), αλλά στη συνέχεια έπαθαν μπλακ άουτ και έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν τη νίκη.

Παρόλο που οι Πειραιώτες είχαν πάρει «κεφάλι» στο σκορ από την πρώτη κιόλας περίοδο (20-30) το Παγκράτι πραγματοποίησε σερί 13-2 και έφερε το παιχνίδι στα… μέτρα του λίγο πριν τη λήξη του α’ μέρους, ενώ οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκαν με επτά πόντους κατά την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (65-58).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης βρέθηκαν μέχρι και με δώδεκα πόντους μπροστά, όμως το σύνολο του Δημήτρη Τσαλδάρη έκανε το δικό του σερί και ήταν μόλις ένα καλάθι μακριά από την ισοφάριση.

Ωστόσο το Παγκράτι δεν «γρέμισε» όσα… έχτισε πιο πριν και πήρε τη νίκη με 88-77.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Δημήτρη Λιόγα ήταν ο Γκαβασιάδης με 22 πόντους, ενώ από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισαν οι Νικολαΐδης και Μελισσαράτος, που είχαν 21 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 20-30, 39-44, 65-58, 88-77.