Ιωνικός Νικαίας – Ηρακλής 67-77

Μετά την ήττα του στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης από τον Άρη, ο Ηρακλής επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και κέρδισε τον Ιωνικό εκτός έδρας με 77-67. Στο 2-1 ο «Γηραιός» στο 0-4 η ομάδα της Νίκαιας.

Ο Ιωνικός μετά την απομάκρυνση του Στέργιου Κουφού από την τεχνική ηγεσία ακόμα «ψάχνεται» με αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να εκμεταλλευτούν τα κενά διαστήματα των γηπεδούχων και να πάρουν τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, καθώς οι Καββαδάς και Χάνλαν βοήθησαν στο μέγιστο ώστε να πάρει η ομάδα τους προβάδισμα με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (12-19).

Ωστόσο, ο Ιωνικός στη δεύτερη περίοδο «ξέσπασε» με επιμέρους σκορ 23-15 και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σύνολο του Βαγγέλη Ζιάγκου να είναι στο -1 (35-34).

Εν συνεχεία, ο Ηρακλής έβαλε τις βάσεις για να πάρει τη νίκη. Ο Τσαϊρέλης ήταν εκείνος που πήρε από το χέρι τους συμπαίκτες του και δέκα λεπτά πριν το τέλος ο «Γηραιός» ήταν μπροστά στο σκορ με 50-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι Θεσσαλονικείς πάτησαν το «γκάζι» και βρέθηκαν από τις πρώτες κατοχές στο +10, διαφορά που έμεινε μέχρι το τέλος και τους ήταν αρκετή με σκοπό να φύγουν από το Κλειστό του «Πλάτωνα» με τη νίκη.

MVP για τον Ηρακλή δεν ήταν ένας, αλλά τουλάχιστον τρεις παίκτες. Καταλυτικοί ήταν οι Βασίλης Καββαδάς με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, Σκάιλερ Μπόουλιν με 12 ασίστ και Δημήτρης Βεργίνης  13 πόντους.

Για τον Ιωνικό, οι Χουγκάζ (13π, 9 ριμπ) και Ζάισλοφτ (14π) το «πάλεψαν» αλλά χωρίς τελικά να μπορέσουν να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους, ενώ το παιχνίδι δεν «βγήκε» για τον Σμιθ με 4/15 συνολικά σουτ εντός παιδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 35-34, 49-50, 67-77