Ηρακλής – Περιστέρι 71-75

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια από την επιστροφή του στον πάγκο του Περιστερίου πανηγύρισε ο Αργύρης Πεδουλάκης. Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων κέρδισε τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη με 75-71 και ανέβηκε στο 4-1.

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό ανάμεσα στις δύο ομάδες οι οποίες ήταν μονίμως κοντά στο σκορ και χρειάστηκε να λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση.

Ο Ηρακλής μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι καθώς βρέθηκε μπροστά με 9 πόντους (15-6) στο έκτο λεπτό αλλά η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη άλλαξε την εικόνα της και μείωσε τη διαφορά στους 3 πόντους στη λήξη του δεκαλέπτου (18-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ισορρόπησαν την κατάσταση με συνεχείς αλλαγές στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 33-33.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο πιεστικοί στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν άφηναν τους Περιστεριώτες να ξεφύγουν. Ως εκ τούτου, πήραν διαφορά 6 πόντων στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (53-47). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Γκρέι έβαλε ένα σπουδαίο τρίποντο για το Περιστέρι και ισοφάρισε σε 60-60 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί ο ΜακΛιν έβαλε σημαντικό καλάθι για το 65-68 και στη συνέχεια οι Γκρέι και Βεργίνης εξακολουθούσαν να σκοράρουν. Τελικά η ομάδα των Δυτικών Προαστίων πήρε τη νίκη με 75-71 στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-33, 53-47, 60-60 (κ.δ.), 71-75