Ηρακλής – Λάρισα 73-69 (vid)

Σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ, ο Ηρακλής επικράτησε 73-69 της Λάρισας στο πρώτο παιχνίδι της Basket League για το 2021.

Ο Ηρακλής έβαλε «στοπ» στο σερί των τριών ηττών και πήρε τη νίκη κόντρα στη Λάρισα με σκορ 73-69, στο πρώτο παιχνίδι της Basket League για το 2021.

Στη βαθμολογία, στο 5-5 βρίσκονται πλέον οι Θεσσαλονικείς, στο 2-7 η Λάρισα, ενώ πρωταγωνιστές στη νίκη του Γηραιού ήταν οι Σχίζας, Χάνλαν και Χάτσερ.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν πολύ κακό για τον Ηρακλή και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε 7-0, η Λάρισα ανέτρεψε την κατάσταση, προηγήθηκε 7-11, ενώ το σκορ έφτασε και σε διψήφια νούμερα υπέρ των φιλοξενούμενων (28-39) λίγο πριν το ημίχρονο). Η μεγαλύτερη διαφορά έφτασε στους 14 πόντους (31-45, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου).

Μέσα σε λίγα λεπτά όμως και με σερί 10-0, ο Ηρακλής πλησίασε στο 41-45 και εκεί το ματς έγινε πραγματικό ροντέο. Η Λάρισα ανέβασε τη διαφορά στους 7 (46-53, 27′), αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στην απόλυτη ανατροπή με σερί 13-1 (59-54). Έκτοτε, δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα και το μόνο που κατάφερε η Λάρισα ήταν να μειώσει σε 63-62 στο 35′. Τελικό 73-69, με τον Ηρακλή να επιστρέφει στις καλές εμφανίσεις και τις νίκες.

Αξίζει να σημειωθεί πως στην 4η περίοδο, Μπέρι και Παπανικολόπουλος είχαν φραστικό επεισόδιο. Ο πρώτος είπε πως δεν θέλει να παίξει και ο προπονητής της Λάρισας τον έστειλε στα αποδυτήρια.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 29-39, 59-54, 73-69