Ιωνικός – Άρης 68-64

Ο Ιωνικός επικράτησε με 68-64 του Άρη για την 10η αγωνιστική της Basket League, πέτυχε την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα και έφτασε τους 14 βαθμούς.

Μετά την ήττα του από τον ΠΑΟΚ, ο Ιωνικός επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας με 68-64 του Άρη για την 10η αγωνιστική της Basket League, και έφτασε τους 14 βαθμούς. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο (απέναντι στον Παναθηναϊκό).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά στο παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα 7 πόντων στο 6′ (10-3), με τον Άρη να μειώνει στους 2 (10-8) άμεσα. Όμως, ο Ιωνικός ξέφυγε με +6 (14-8), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν ξανά τη διαφορά στους 4 πόντους (18-14) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ίδια εικόνα είχε και το μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου, με τον Τολιόπουλο να πετυχαίνει το πρώτο του τρίποντο και να δίνει στην ομάδα του προβάδισμα 7 πόντων (23-16). Ο Άρης πλησίασε στους 4 πόντους (26-22) με δύο σερί τρίποντα, αλλά ο Ιωνικός πήγε ξανά τη διαφορά στο +7 (33-26).

Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν ρυθμό και με ένα σερί 8-0 πήραν το προβάδισμα (33-34), με τον Ιωνικό να κάνει το 34-34 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης πήρε γρήγορα το προβάδισμα (34-37), αλλά ο Ιωνικός αντέδρασε και με τρίποντο του Τολιόπουλου πήρε προβάδισμα 4 πόντων (46-42). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 50-51 λίγο πριν το τέλος της περιόδου, όμως ο Πρίτζετ με έμμεσο τρίποντο έκανε το 53-51.

Οι γηπεδούχοι πήγαν στο +5 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου με τρίποντο του Σμιθ (56-51), αλλά ο Σταμάτης ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Άρη (58-59). Πολύ γρήγορα, όμως, με δύο σερί τρίποντα από Φιτσπάτρικ και Τολιόπουλο, ο Ιωνικός βρέθηκε στο +5 (64-59), διαχειρίστηκε το προβάδισμά του ως το τέλος και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 68-64.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 14 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πριτζέτ 5 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Έλμορ 3 (1/6 σουτ), Μαυροκεφαλίδης 10 (4/9 δίποντα, 2/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Χουγκάζ 6 (1/6 σουτ), Πετρόπουλος, Φιτζπάτρικ 15 (6/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 λάθη), Χόλογουελ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μουχαϊμίν, Τολιόπουλος 9 (3/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη)

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 18 (3/3 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές), Χαριτόπουλος 4 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Κουζέλογλου 8 (6 ριμπάουντ), Τσάλμερς 4 (1), Ντεκόζι 8 (4/11 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σταμάτης 8 (2), Σλαφτσάκης 2 (0/4 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Φλιώνης, Καλαϊτζίδης 3 (1), Λιτλ 9 (1)