Κολοσσός Ρόδου – Ηρακλής 84-61

Με μία αντεπίθεση «καταιγίδα» στην 3η περίοδο, ο Κολοσσός Ρόδου (6-8) δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Ηρακλή (5-8), επικρατώντας με 84-61

Κανένα περιθώριο δεν άφησε ο Κολοσσός στον Ηρακλή, καθώς η ομάδα της Ρόδου «σμπαράλιασε» την ομάδα της Θεσσαλονίκης επικρατώντας με 84-61. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και δεν άφησαν ποτέ τον Ηρακλή να βρει ρυθμό, με την ομάδα του Στέργιου Καλύβα να χάνει σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του παρκέ.

Αν και στην πρώτη περίοδο οι Θεσσαλονικείς είχαν το πάνω χέρι (13-16), η συνέχεια για την ομάδα του Καλύβα δεν ήταν η αναμενόμενη…  Από εκεί και πέρα η ομάδα του Ηλία Καντζούρη κυριάρχισε ολοκληρωτικά. Με επιμέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο 20-12, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κολοσσός μπήκε για να διαλύσει τον αντίπαλο του! Και το έκανε! Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι, πέρασαν στην αντεπίθεση και έκλεισαν την 3η περίοδο με το σκορ στο 60-41!

Η 4η περίοδος έμοιαζε διαδικαστική, με τον Κολοσσό Ρόδου να ρίχνει τον ρυθμό και να παίρνει μία πολύ σημαντική νίκη κόντρα στον Ηρακλή που ήταν κατώτερος των περιστάσεων στο 2ο ημίχρονο… Πρωταγωνιστής για τον Κολοσσό ο Καντέρ με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο  ο Άρτις με 14 πόντους, 10 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 33-28, 60-41, 84-61

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Άρτις 14 (4/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Άντριτς 18 (2/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπιλλής, Ζάρας 13 (1/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Σπάισερ 6 (5 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 2 (9 ασίστ), Λιάπης 7 (1), Αρσενόπουλος, Καντέρ 23 (6/9 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 11 ριμπάουντ), Γκόινς 1

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Ενετσιόνια 3 (1), Σαγκς 8 (2), Καββαδάς 13 (5/6 δίποντα, 3/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπόουλιν 5 (2/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Χάνλαν 14 (3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Ίμπανκς 1, Σχίζας 3 (1), Γεωργαλάς, Τσαϊρέλης 3, Βεργίνης 3 (1), Γκιουζέλης, Χάτσερ 8 (1/6 σουτ)