Προμηθέας – Ιωνικός 82-72

Η ομάδα της Πάτρας επέστρεψε στην αγωνιστική δράση με… άγριες διαθέσεις και επικράτησε με 82-72 του Ιωνικού, για την 19η αγωνιστική της Basket League.

Μετά από τρεις εβδομάδες αγωνιστικής απραξίας (σ.σ τελευταίο ματς ήταν στις 6/3 με τον ΠΑΟΚ), ο Προμηθέας επέστρεψε στη δράση και μάλιστα με επιβλητικό τρόπο, καθώς επικράτησε εύκολα του Ιωνικού στην Πάτρα με 82-72, για την 19η αγωνιστική της Basket League.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν οι Δημήτρης Αγραβάνης και Τζέριαν Γκραντ, οι οποίοι είχαν από 22 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Χόλοουελ και Πριτζέτ με 18 και 15 πόντους.

Αυτή ήταν η 10η νίκη σε 15 παιχνίδια για τον Προμηθέα, ενώ από την άλλη ο Ιωνικός υποχώρησε στο 7-12.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 13-8, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να κυριαρχεί στις δύο πλευρές του παρκέ και τον Προμηθέα να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 27-20.

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 29-26, αλλά, οι Πατρινοί με καλές άμυνες και σωστές επιλογές στην επίθεση ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 9 (40-31). Στο τελευταίο δίλεπτο οι γηπεδούχοι όμως χαλάρωσαν, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Ιωνικός, με την ομάδα του Αγγέλου να μειώνει σε 42-37, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο πρώτο κομμάτι της τρίτης περίοδου ο Προμηθέας με τους Αγραβάνη και Αγκμπελίζ να κυριαρχούν μέσα στη ρακέτα ήλεγξε το παιχνίδι και βρέθηκε ξανά στο +9 (52-43). Στο δεύτερο κομμάτι του δεκαλέπτου όμως ο Ιωνικός με τον Χόλογουελ να παίρνει πάνω τους τις περισσότερες επιθέσεις και να ευστοχεί σε δύσκολα καλάθια μείωσε στους (56-52).

Σε εκείνο το σημείο ωστόσο μίλησε η εμπειρία και η εκτελεστική δεινότητα του Γιαννόπουλου, με τον έμπειρο άσο να κρατάει μπροστά τον Προμηθέα και την ομάδα του Γιατρά να μπαίνει στο τέταρτο δεκάλεπτο στο +6 (62-56).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα τους και με πρωταγωνιστές τους Αγκμπελίζ, Γιαννόπουλο και Τζέριαν Γκραντ έφτασαν στο +16 (76-60). Ο Ιωνικός όμως δεν τα παράτησε και με ένα σερί 10-0 βρέθηκε στο -6 στο 37’ (76-70). Οι παίκτες του Προμηθέα ωστόσο παρέμειναν ψύχραιμοι, έβγαλαν μεγάλες άμυνες, βρήκαν σκορ στην επίθεση και επικράτησαν με 82-72.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 42-37, 62-56, 82-72