Μεσολόγγι – Λάρισα 79-77

Σε ένα ντέρμπι ουραγών που εξελίχθηκε σε θρίλερ, το Μεσολόγγι επικράτησε της Λάρισας (79-77) με buzzer beater του Γιάννη Χατζηνικόλα.

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε το Μεσολόγγι επί της Λάρισας (79-77) σε μια εκπληκτική αναμέτρηση όπου οι γηπεδούχοι πήγαν να «αυτοκτονήσουν» αλλά ο Γιάννης Χατζηνικόλας με buzzer beater τρίποντο έδωσε στην ομάδα του ένα τεράστιας σημασίας τρίποντο.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες με ρεκόρ 5-15, το Μεσολόγγι πήρε το προβάδισμα στην μάχη για την παραμονή, όμως το κυνήγι της αποφυγής του υποβιβασμού προβλέπεται… τρελό ως το τέλος της σεζόν.

Δείτε τα στατιστικά του παιχνιδιού ΕΔΩ

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού υπήρχε αρκετοός εκνευρισμός και κατ’ επέκταση άστοχες ενέργειες και λάθη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 13-8 (9′), όμως ο Παπαδάκης άλλαξε τελείως τα πράγματα και έφερε την ανατροπή (15-17, 10′).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί με αποτέλεσμα να φτάσουν στο +7 τη διαφορά (23-20, 18′). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι στα λίγα λέπτα που απέμεναν μέχρι την ανάπαυλα απέκτησαν τον έλεγχο και με πόντους του Γκότσερ ανέτρεψαν το σκορ (35-33, 20′).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με πολύ… άγριες διαθέσεις στην τρίτη περίοδο και με ένα φοβερό σερί 12-2 χάρη σε 2/2 τρίποντα του Λάνγκφορντ προηγήθηκαν με 47-37 (23′). Με τη βοήθεια όμως των Γκόρντον και Ουόσπουν οι Θεσσαλοί έμειναν ζωντανοί, πλησιάζοντας σε 56-52 (29′).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Καλαμπάκου μπήκε οπως και στο τρίτο και βρέθηκε στο +10 (69-59, 32′). Η Λάρισα δεν πέταξε λευκή πετσέτα και χάρη σε Παπαδάκη και Ουάσιγκτον κατάφερε να μαζέψει πάλι τη διαφορά (74-70, 38′). Μάλιστα, κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς με τον Ουάσιγκτον (76-77, 40′), όμως με 20 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος ο Γιάννης Χατζηνικόλας διαμόρφωσε το τελικό 79-77 με ένα μεγάλο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 35-35, 61-58, 79-77

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 2, Γκότσερ 24 (3), Ντέιβις, Σαχπατζίδης 8, Μοτσενίγος, Λάιονς 14 (1), Λάνγκφορντ 18 (2), Χατζηνικόλας 11 (1), Γράβας 2, Σταματογιάννης, Όστοιτς.

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Ρας 7, Γουόσπαν 13 (1), Καμπερίδης 3 (1), Μούρτος 8, Γκόρντον 12, Χάγκινς, Ουάσινγκτον 13 (2), Κώττας 4, Καμάρας, Παπαδάκης 17 (3).