Ο Νετζήπογλου «καθάρισε» για τον Άρη (74-62)

Έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Όμηρο Νετζήπογλου, ο Άρης πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη επικρατώντας του Ιωνικού Νίκαιας με σκορ 74-62.

Ο Όμηρος Νετζήπογλου ήταν απολαυστικός για τον Άρη και με τους 22 πόντους που σημείωσε οδήγησε τους «κιτρινόμαυρους» σε μια πολύ σημαντική νίκη επί του Ιωνικού Νίκαιας με σκορ 74-62.

Ο νεαρός παίκτης έδωσε στους Θεσσαλονικείς την ώθηση που ήθελαν, ώστε να μπορέσουν εκείνος και οι συμπαίκτες του να κάνουν ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και εν τέλει να επικρατήσουν των αντιπάλων τους.

Κορυφαίοι για το σύνολο του Σάββα Καμπερίδη ήταν οι Όμηρος Νετζήπογλου με 22 πόντους, έχοντας την πολύτιμη βοήθεια του Μίλαν Μιλόσεβιτς που πρόσθεσε άλλους 18. Από την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου προσπάθησαν οι Τζέρεμι Χόλογουελ και Βασίλης Τολιόπουλος που είχαν από 17.

O Άρης ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με τον νεαρό, Νετζήπογλου να πετυχαίνει επτά πόντους -κάνοντας έτσι εξαιρετική “εκκίνηση” στον αγώνα- προηγήθηκε με 7-2. Ο Ιωνικός μείωσε (11-6) με τρίποντο του Τολιόπουλου ενώ στο 5′ το σκορ ήταν 15-8. O Nετζήπογλου ήταν ασταμάτητος και έκανε το 18-11, φτάνοντας τους 10 πόντους. Oι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο -2 (20-18) με το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Ο Ιωνικός έπαιρνε βοήθειες από τον Τολιόπουλο ο οποίος είχε οχτώ πόντους, διαμορφώνοντας το 22-21 ενώ οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι σε απόσταση ενός πόντου μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου (27-26 στο 15′). Ο Μιλόσεβιτς (10 πόντους) ήταν ο υπεύθυνος για το 32-26 αλλά ακολούθησε ένα σερί 0-6 για το σύνολο του Αγγέλου και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (32-32). Με το τέλος του ημιχρόνου, ο Άρης ήταν μπροστά με 34-32.

Ο Νετζήπογλου πέτυχε καλάθι και φάουλ (39-35) ενώ κάτι αντίστοιχο έκανε μετέπειτα και ο Μιλόσεβιτς (44-37). Το 46-39 αλλά και το 49-38 έγινε από τον Νετζήπογλου ο οποίος είχε 18 πόντους στο 25′! Ο Χόλογουελ “έγραψε” το 49-41 και ο Τσάλμερς “απάντησε” με τρίποντο (52-41). Λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έγινε το 60-49 και στο 30′ το σκορ ήταν 61-53, με τον Μιλόσεβιτς (18 πόντους) να “φιλοδωρεί” με τάπα τον Τολιόπουλο στην λήξη. Οι δύο ομάδες δεν ήταν παραγωγικές στα πρώτα πέντε λεπτά της τέταρτης περιόδου (63-54 στο 35′) Ο Τσάλμερς πέτυχε τρίποντο σε κρίσιμο σημείο (66-56) και ο Νετζήπογλου “έγραψε” το 68-56. O Iωνικός δεν μπόρεσε να “αντιδράσει” και ο Άρης επικράτησε με 74-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 34-32, 61-53, 74-62.

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Κουζέλογλου: 4, Τσάλμερς 6 (2), Νετζήπογλου 22 (2), Ντραγκίσεβιτς 12, Λιτλ 2, Σλαφτσάκης, Φλιώνης 8, Μιλόσεβιτς 18 (1), Χαριτόπουλος 2, Πετανίδης, Καλαιτζίδης, Γεωργάκης.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Πετρόπουλος 2, Μαυροκεφαλίδης 9 (1), Χόλογουελ 17 (3), Μουχαϊμίν 4, Τολιόπουλος 17 (2), Πρίτζετ, Χατζηκυριάκος, Γιώτης, Χουγκάζ 7 (1), Χόλιφιλντ 6.