ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 87-81

Σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ επικράτησε με 87-81 του ΠΑΟΚ και προκρίθηκε με 2-1 στα ημιτελικά του πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό. Έξαλλοι οι «ασπρόμαυροι» με το καλάθι του Λοβ που δεν μέτρησε στα 26'' δευτερόλεπτα και θα πήγαινε το ματς στους δύο πόντους.

Απίστευτο ματς στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ να επικρατεί με 87-81 του ΠΑΟΚ και να παίρνει την πρόκριση για τα ημιτελικά της Basket League με 2-1 νίκες. Η Ένωση προηγήθηκε με +20 (49-29) στο ημίχρονο αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το ματς, έφτασαν μέχρι το -4 και διαμαρτύρονται έντονα για αντικανονικό κόψιμο του Μέικον στον Λοβ στα 26» όπου η διαφορά θα πήγαινε στο καλάθι.

Ο Μέικον με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ στο ματς, με τον Γκίκα να έχει 14 και τον Ματσιούλις 12. Για τον ΠΑΟΚ 18 είχε ο Γκρίφιν, 13 ο Λοβ και 12 ο Κακλαμανάκης.

Θυμηθείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του ματς

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο τρίλεπτο (7-7) ωστόσο σιγά σιγά η ΑΕΚ άρχισε να παίρνει μία διαφορά (12-7, 5′) με την περίοδο να τη βρίσκει μπροστά με 26-20. Ο ΠΑΟΚ έκανε πάρα πολλά λάθη, ήταν και άστοχος με την Ένωση να εκμεταλλεύεται από την άλλη τη δική της ευστοχία, να φτάνει στο +15 (39-24, 15′) και στο +20 με το τέλος του ημιχρόνου χάρη σε τρίποντο του Ματσιούλις για το 49-29.

Κι εκεί που κανείς θα περίμενε ότι όλα έχουν κριθεί, ο ΠΑΟΚ δεν παράτησε το ματς. Με τον Λοβ να το παίρνει πάνω του και τον Γκρίφιν να ακολουθεί, μείωσε στα μισά της τρίτης περιόδου σε 58-44, έφτασε ακόμη και στο -10 (65-55) αλλά ένα τρίποντο του Γκίκα έφερε την ΑΕΚ στο 68-55.

Με τον Μόουζες να καρφώνει οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν στο +13 (73-60, 33′) αλλά η ομάδα του Λυκογιάννη είχε τις απαντήσεις κι έφτασε στο -6 (78-72) με τρίποντο του Καμπερίδη. Ο Γκίκας με δικό του τρίποντο έκανε το 81-72, με διαδοχικά λάθη της ΑΕΚ ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 81-77 και στα 27» πριν τη λήξη, με το σκορ 83-79, ο Μέικον έκοψε αντικανονικά το λέι απ του Λοβ, με τους διαιτητές να μην το σφυρίζουν τίποτα και να μην βλέπουν καν το instant replay. Εκεί το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε και μέσω βολών διαμορφώθηκε το τελικό 87-81.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 49-29, 68-55, 87-81.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 7 (5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μέικον 19 (5/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ασίστ), Ματσιούλις 12 (3/11 σουτ, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κατσίβελης 4, Λοτζέσκι 6 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάνκοβιτς 2, Χρυσικόπουλος 9 (1), Ζήσης 7 (3 λάθη), Γκίκας 14 (4/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Μόουζες 7 (6 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λαβ 13 (5/14 σουτ), Γκρίφιν 18 (6/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Μαργαρίτης 3 (1), Κακλαμανάκης 12 (8 ριμπάουντ), Τέρνερ 8 (1), Μπιτς 5 (1), Κονατέ 5, Τσαλμπούρης 6, Καμπερίδης 8 (2), Παπαντωνίου, Κάρτερ 3 (1/4 τρίποντα).