Πανιώνιος – Κόροιβος Αμαλιάδας 70-59

Τέταρτη νίκη για τους κυανέρυθρους που πλέον έχουν βάσιμες ελπίδες παραμονής.

Με τον Ταϊρόν Μπράζελτον να είναι εξαιρετικός με 23 πόντους, ο Πανιώνιος επικράτησε με 70-59 του Κόροιβου στη Νέα Σμύρνη κι πήρε βαθιά ανάσα στην μάχη της παραμονής. Στο 4-14 πλέον η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, με την ομάδα της Αμαλιάδας να γνωρίζει την 11η ήττα της σε 17 ματς.

Για τους κυανέρυθρους, σημαντική συμβολή είχαν και οι Δίπλαρος, Σαρικόπουλος, ενώ καθοριστικό ρόλο έπαιξαν τα 17 λάθη των φιλοξενούμενων, η υπεροχή του Πανιωνίου στα ριμπάουντ, αλλά και οι διαφορά στις βολές (17/22, έναντι 5/10).

Οσον αφορά την εικόνα του ματς, το πρώτο ημίχρονο είχε χαρακτήρα ντέρμπι, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, οι γηπεδούχοι έβαλαν βάσεις νίκης, τρέχοντας ένα εντυπωσιακό 18-7 επιμέρους. Ετσι έκλεισαν την περίοδο με διψήφια διαφορά (50-39) ξεφεύγοντας ακόμη και με 16 πόντους (68-52), τρία λεπτά πριν το φινάλε, καθαρίζοντας το ματς.

Από τον Κόροιβο, που ήταν κακός στην επίθεση, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάρσον με 14π. ενώ ο νεοαποκτηθείς Λάνγκφορντ είχε 9π. σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 32-32, 50-39, 70-59