Κόροιβος Αμαλιάδας – ΑΕΚ 75-77

Με σημαντικά τρίποντα των δύο Αμερικανών της, η Ενωση απέδρασε, έστω και δύσκολα από την δύσκολη έδρα της Αμαλιάδας.

Η ΑΕΚ φλέρταρε έντονα με την ήττα στην Αμαλιάδα, ωστόσο βρίσκοντας δύο μεγάλα σουτ στο τελευταίο λεπτό, κατάφερε να νικήσει τον εξαιρετικό Κόροιβο με 77-75 για την 18η αγωνιστική. Στο 12-6 η Ενωση, παρέμεινε στην 4η θέση, στο 6-12 η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου που δίνει μάχη για την παραμονή.

Χάρις, Γκριν και Σάκοτα οι κορυφαίοι των νικητών που είχαν 20/25 βολές, αλλά και 14 επιθετικά ριμπάουντ, στοιχείο κλειδί. Από πλευράς ηττημένων, που πλήρωσαν την αστοχία τους, ξεχώρισαν Κάρσον, Πόσλεϊ και Χάινς

Στο πρώτο μέρος ο Κόροιβος είχε ένα διαρκές μονοψήφιο προβάδισμα (18-12, 25-19), με την ανάπαυλα να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +3(34-31). Στο τρίτο δεκάλεπτο όπως είχαμε από ένα ξέσπασμα για κάθε ομάδα. Με ηγέτες τους Αμερικανούς του και ειδικά τον Κάρσον, ο Κόροιβος ξέφυγε για πρώτη φορά με 10 πόντους, όταν το ταμπλό έγραψε 45-35 στο 23’.

Κάπου εκεί… χτύπησε καμπανάκι για την ΑΕΚ. Η ομάδα του Σάκοτα έσφιξε την άμυνά της και από εκεί ουσιαστικά βρήκε ρυθμό στην επίθεση. Στα επόμενα 4,5 λέπτά η Ενωση έτρεξε ένα εντυπωσιακό 19-4 με αποτέλεσμα να προσπεράσει με 49-54 (μ ε Χάρις και Τζέιμς), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 58-60.

Ηταν πλέον δεδομένο πως θα έχουμε ντέρμπι ως το φινάλε. Ο Σάκοτα με τρίποντο έφερε την ΑΕΚ στο 67-70, 2:20 πριν το τέλος, όμως ο Κάρσον, ο Χάινς με 1/2 βολές και ο Πόσλεϊ με έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 72-70, με 1:10!Ο Πάντερ, με μεγάλο τρίποντο έκανε το 72-73 (στα 46’’), με τον Λάνγκφορντ να ισοφαρίζει (73-73) στη συνέχεια με 1/2 βολές.

Η ΑΕΚ βρήκε ένα ακόμη μεγάλο σουτ, αυτή τη φορά στο πρόσωπο του Γκριν για το 73-76 (στα 15’’), με τν Τζέιμς να διαμορφώνει το τελικό 75-77 χάρη σε 1/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 34-31, 58-60, 75-77