Oλυμπιακός – Ζενίτ 88-65 – Τρομάζει κόσμο ο Θρύλος του Μπαρτζώκα!

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Ολυμπιακό, με τους Ερυθρόλευκους να διαλύουν με 88-65 την Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ - Κορυφαίος ο Βεζένκοφ με 19 πόντους.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός το παιχνίδι με την Ζενίτ για το τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης», το οποίο πραγματοποιείται στην Κύπρο, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να κυριαρχεί απόλυτα στο παρκέ και να διαλύει το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ με 88-65.

Κορυφαίος για τους Πειραιώτες, που έδειξαν εξαιρετικά στοιχεία απέναντι στους Ρώσους και έκαναν τον Ελληνα τεχνικό να τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση, ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 19 πόντους, ενώ παράλληλα είχε 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.  Από κοντά ακολούθησε ο Χασάν Μάρτιν με 13, ενώ 10 πόντους είχε ο Κώστας Σλούκας.

Το ξεκίνημα και η απάντηση των Πειραιωτών

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 4-0 και λίγο αργότερα με 10-3. Οι Ερυθρόλευκοι, όμως, αντέδρασαν και με τρεις πόντους από τον Παπανικολάου, δύο από τον Φολ και τρεις από τον Σλούκα μείωσαν σε 11-12. Ο Βεζένκοφ με τρίποντο έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό (14-12), με τον Ντόρσεϊ να στέλνει τη διαφορά στους 4 (19-15).

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Μπαρτζώκα μπροστά στο σκορ με 21-19.

Πάτησε… γκάζι ο Ολυμπιακός

Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, έτσι και στο δεύτερο, η Ζενίτ μπήκε καλύτερα στο παρκέ και με τέσσερις πόντους από τον Γκουντάιτις πήρε προβάδισμα στο σκορ (23-21). Ο Ζαν Σαρλ με τρίποντο διέκοψε το σερί των Ρώσων και έβαλε ξανά μπροστά τους Πειραιώτες (24-23), με τον Λαρεντζάκη με 1/2 βολές να κάνει το 25-23 και τον Βεζένκοφ να ανεβάζει τη διαφορά στους 4 (27-23).

Ο Πονίτκα μείωσε στους δύο (27-25), αλλά ο Λαρεντζάκης με γκολ-φάουλ έκανε το 30-25, για να έρθει λίγο αργότερα ο Λούντζης να πετύχει το πρώτο του καλάθι στο ματς για το 32-25. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (35-25). Οι Ρώσοι μείωσαν σε 35-29 με τους Ναπίερ και Μίκι, αλλά οι Πειραιώτες βρέθηκαν ξανά στο +10 (41-31). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 47-37.

Κυριάρχησαν οι Ερυθρόλευκοι

Στην πρώτη επίθεση της τρίτης περιόδου οι Ρώσοι μείωσαν σε 47-39 με τον Γκουντάιτις, αλλά οι Ερυθρόλευκοι απάντησαν με δύο τρίποντα από τους Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ και βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +12 (53-41). Ο διεθνής φόργουορντ των Πειραιωτών λίγο αργότερα με 2/2 βολές έκανε το 55-41, με τον Πονίτκα να μειώνει σε 55-43. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, με τη διαφορά να φτάνει στους 16 πόντους (59-43), ενώ λίγο πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου ο Τόμας Ουόκαπ την έστειλε στους 19 (66-47). Οι Ρώσοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 66-49 με τον Πόιθρες. Ο Ολυμπιακός στο τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 19-12 και ανάγκασε την Ζενίτ να αποδεχθεί τον ρόλο του κομπάρσου.

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μείωσε σε 70-55, αλλά οι Πειραιώτες δεν πτοήθηκαν. Ο Σλούκας με 2/2 βολές έκανε το 72-55 και λίγο αργότερα το 76-57, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να ανεβάζει συνεχώς τη διαφορά. Ο Μάρτιν την έστειλε στο +22 (81-59), ενώ στη συνέχεια ο Αμερικανός πέτυχε γκολ-φάουλ για το 84-61. Το τελικό 88-65 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε μια επιβλητική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-37, 66-49, 88-65