ΑΕΚ – Κολοσσός Ρόδου 82-85

H AEK ηττήθηκε από τον Κολοσσό Ρόδου στα Άνω Λιόσια με 85-82 για την 6η αγωνιστική της Βasket League, με τους Ροδίτες να παίρνουν το δεύτερο τους διπλό.

Ο Κολοσσός Ρόδου πέτυχε ένα σπουδαίο διπλό μέσα στα Άνω Λιόσια, καθώς επικράτησε της ΑΕΚ με 85-82 για την  6η αγωνιστική της Βasket League. Αυτή ήταν δεύτερη εκτός έδρας νίκη για τους Ροδίτες μετά την νίκη επί του Άρη στην Θεσσαλονίκη.

Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Πετρόπουλος της ΑΕΚ βρέθηκε στο έδαφος μετά από μια σύγκρουση και αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο.

Πρώτος σκόρερ για τον Κολοσσό ήταν ο Ποτ με 16 πόντους, με τους Μομίροφ και Γουίλιαμς να είχαν από 14π. και τον Τιλί να προσθέτει άλλους 12π, με 9 ριμπάουντ.

Για την ΑΕΚ, έκανε ό,τι μπορούσε ο Ανγκόλα με 28 πόντους, με τον Παππά να είχε 13π. και τον Κολόμ με 11π.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά το παιχνίδι στην επίθεση καθώς μετά από τρία αγωνιστικά λεπτά το σκορ ήταν 4-3. Στη συνέχεια ο Κολοσσός Ρόδου λειτούργησε αρκετά καλά στην άμυνα και με γρήγορες επιθέσεις στο ανοιχτό γήπεδο πήρε προβάδισμα 9 πόντων 6-15. Η ΑΕΚ με προσωπικές ενέργειες του Ανγκόλα μείωσε τη διαφορά ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου οι ροδίτες ανέβασαν τη διαφορά πάλι στο συν 10 κάνοντας το σκορ 16-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι έσφιξε την άμυνά της και με καλό επιθετικό ρυθμό έκανε ένα επιμέρους σκορ 12-3 και μείωσε τη διαφορά στον πόντο 28-29 πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ και το ημίχρονο βρήκε τους ροδίτες να προηγούνται με ένα πόντο με 38-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ξεκίνησε αρκετά καλά με τον Ανγκόλα να μπαίνει πολύ ζεστός και έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 81 κάνοντας το σκορ 46-40. Όμως ο Κολοσσός είχε απαντήσει έγινε πιο πιεστικός στην άμυνα του και κατάφερε να κάνει την ανατροπή φτάνοντας τη διαφορά στο συν 7 51-58 τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Η Ένωση ανέβασε ρυθμούς και με ένα δικό της σερί με τα τρίποντα των Παππά και Ανγκόλα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο υπέρ της με 63- 61.

Ο Κολοσσός με συνεχόμενα τρίποντα στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου ξαναπήρε το προβάδισμα με 63-67. Οι Ροδίτες συνέχισαν να είναι εύστοχοι έξω από τη γραμμή του τρίποντου, αλλά η ΑΕΚ βρήκε απάντηση με τον Χάμερ και τον Παππά που έδωσε προβάδισμα στην ένωση με 78-75 τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Κολοσσός δεν παράτησε το παιχνίδι αντέδρασε και έκανε την ανατροπή και έστειλε τη διαφορά στο συν 5 80-85 ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα. Στο τελευταίο λεπτό το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ ήταν να μειώσει σε 80-82 που ήταν και το τελικό σκορ με ένα καλάθι του Νίκου Παππά.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 38-39, 63-61, 82-85

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 11 (2/6 τρίποντα), Φλιώνης (0/4 σουτ), Ανγκόλα 28 (5/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6/9 βολές), Γκρίφιν (0/5 σουτ, 7 ριμπάουντ), Χάμερ 16 (5/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πετρόπουλος, Φιλιππάκος 8 (1/4 τρίποντ, 6 ριμπάουντ), Παππάς 13 (3/7 τρίποντα), Μαυροειδής 2, Βαουλέτ 4.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ 14 (4/7 τρίποντα), Γουίλιαμς 14 (4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τιλί 12 (2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 3, Ποτ 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Ξανθόπουλος 4 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μαργαρίτης 9 (2), Μπιλλής, Φλόιντ 5 (0/3 σουτ, 5/6 βολές), Χατζηδάκης 8.