Προμηθέας – Άρης 62-82: Εντυπωσιακό διπλό των κιτρινόμαυρων στην Πάτρα

Ο Άρης (2-4) έκανε «πάρτι» στην Πάτρα επικρατώντας με 82-62 του απογοητευτικού Προμηθέα (4-2) για την 6η αγωνιστική της Basket League. Μεγάλο παιχνίδι από τους Κέλι (18π., 15ριμπ) και Λόκετ (11π., 10ριμπ) για τους κιτρινόμαυρους.

Όταν κερδίζει το κάνει με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Άρης έπρεπε να περιμένει τέσσερα παιχνίδια για να γευτεί ξανά τη χαρά της νίκης στη Basket League και μετά τη μεγάλη ανατροπή από το -19 επί του Παναθηναϊκού και την επικράτηση με 81-71, σειρά πήρε ο Προμηθέας, με τους κιτρινόμαυρους να στήνουν «πάρτι» στο «Δ. Τόφαλος» και να επικρατούν με 82-62 για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έτσι, η ομάδα του Καστρίτη βελτίωσε το ρεκόρ στο 2-4, ρίχνοντας στο 4-2 τους απογοητευτικούς Πατρινούς, οι οποίοι έπαιξαν το πρώτο τους αγώνα μετά την απομάκρυνση του Λουίς Κασιμίρο.

Ο Άρης ανέλαβε τα ηνία από το δεύτερο δεκάλεπτο και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω, με τους Τζέιμς Κέλι (18π., 15ριμπ) και Έρικ Λόκετ (11π., 10ριμπ) να είναι οι μεγάλοι πρωταγωνιστές, ολοκληρώνοντας με double-double την παρουσία τους στο παρκέ.

Οι γηπεδούχοι ήταν τραγικοί πίσω από τα 6,75, σουτάροντας με 15% (5/32) και δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί την καλή αναλογία που είχε σε ασίστ και λάθη (23-12) σε σύγκριση με τον Άρη (13-16). Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Ντάριο Χαντ με 17 πόντους, αλλά μάζεψε μόνο ένα ριμπάουντ. Double-double από τον Δημήτρη Αγραβάνη, ο οποίος τελείωσε με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες μετά από πέντε λεπτά αγώνα (8-8). Ο Άρης κάπου εκεί έτρεξε ένα σερί 10-2 για να προηγηθεί με 10-18, αλλά ο Προμηθέας τον πλήρωσε με το ίδιο ακριβώς νόμισμα και έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 20-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι κιτρινόμαυροι άρχισαν με το πέρασμα του χρόνου να χτίζουν μια διαφορά, η οποία έφτασε στην ύψιστη τιμή της 1:13΄ πριν το ημίχρονο. Το μόνο που κατάφερε οι γηπεδούχοι ήταν να πάνε στα πάνε στα αποδυτήρια στο -6 (30-36) με καλάθι του Γκραντ.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, η διαφορά ξεπέρασε για πρώτη φορά τους δέκα πόντους, με τον Λόκετ να κάνει το 33-44. Ο Κέλι την ανέβασε στους 15 (38-53), 1:58΄ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Προμηθέα να τα βρίσκει σκούρα στην επίθεση, σημειώνοντας συνολικά 22 πόντους σε δύο περιόδους (2η – 3η), με την αστοχία από την γραμμή του τριπόντου να είναι χαρακτηριστική (42-53, 30΄).

Με καλάθι του Χαντ οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια ζωής, ρίχνοντας τη διαφορά στους εννιά (52-61, 33΄), αλλά ακολούθησε μια κιτρινόμαυρη «καταιγίδα» και με ένα σερί 13-2 τελείωσε οποιαδήποτε σενάρια αμφισβήτησης του νικητή, ανεβάζοντας την μεταξύ τους απόσταση στους (54-74, 37΄). Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Άρη να φτάνει σε ένα μεγάλο διπλό με 62-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 30-36, 42-53, 62-82