Ηρακλής – Απόλλων Πάτρας 81-82 – «Βύθισε» και άλλο τον Ηρακλή ο Απόλλων Πάτρας

Ο Ηρακλής βρέθηκε στο -13 στο ημίχρονο, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, αλλά ο Απόλλων Πάτρας πήρε την νίκη στο Ιβανώφειο (81-82), βυθίζοντας περισσότερο τον Γηραιό στην βαθμολογία

Νικητής στο θρίλερ του Ιβανώφειου αναδείχθηκε ο Απόλλων. Η ομάδα της Πάτρας αν και προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, έκανε το δεύτερο ημίχρονο ντέρμπι, ωστόσο δεν το πλήρωσε, φεύγοντας από την Θεσσαλονίκη με την νίκη. Πλέον, οι Πατρινοί έχουν στην Βasket League, ρεκόρ 3-3, με τον Γηραιό να περιμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 1-4, αλλά έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ο Απόλλων ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο, έφτασε την διαφορά ακόμα και στο +13, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και στις δυο πλευρές του παρκέ. Παρόλο αυτά, ο Ηρακλής πραγματοποίησε ένα επιβλητικό δεύτερο ημίχρονο, και με την πάροδο του χρόνου κατέβαζε όλο και περισσότερο την διαφορά, κλείνοντας το τρίτο δεκάλπετο, στο -3 (60-63).

Στην τελευταία περίοδο, οι δυο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι, με τους φιλοξενούμενος στο τέλος να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι και να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα από το Ιβανώφειο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 36-49, 60-63, 81-82.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Φίλλιος 3 (1), Αγραβάνης 14 (5/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/5 βολές), Κουζέλογλου 12 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Ντάγκλας 15 (2/8 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λιντς 16 (8/12 δίποντα, 0/1 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 3 λάθη, 5 μπλοκ), Σταμάτης, Σκορδίλης 8 (4/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντάνιελς 2, Τέιλορ 2, Παπαδάκης 9 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Γκρίφιν 3, Τσαλμπούρης 10 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Δίπλαρος 17 (0/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/9 βολές, 7 ασίστ), Μολφέτας 9 (1), Ντέιβις 17 (4/6 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Κόουλμεν 20 (5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Διαμαντάκος 2, Ζούμπος, Θωμάς 4.