Ηρακλής – ΠΑΟΚ 73-84: Πήρε το επεισοδιακό ντέρμπι ο Δικέφαλος

Σε ένα επεισοδιακό ντέρμπι στο Ιβανόφειο με καθυστέρηση στο ημίχρονο, υπεράριθμοι οπαδοί και έφοδο από... σκύλο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει με 84-74 του Ηρακλή και να πάρει μια σπουδαία νίκη.

Σε ένα επεισοδιακό ντέρμπι στο Ιβανόφειο με καθυστέρηση στο ημίχρονο, υπεράριθμοι οπαδοί και έφοδο από… σκύλο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει με 84-73 του Ηρακλή και να πάρει μια σπουδαία νίκη.

Στο 7-7 ο Δικέφαλος (4-3 εντός και 3-4 εκτός έδρας), με τον Μάρβιν Τζόουνς να κάνει σπουδαία εμφάνιση, τον Φιλ Γκριν να βάζει μεγάλα σουτ και τους Τολιόπουλο, Γιάνκοβιτς, Μάντζαρη, Ρίβερς να ακολουθούν. Στο 3-11 ο Γηραιός (2-5 εντός και 1-6 εκτός έδρας), που έκανε την προσπάθειά του, αλλά δεν είχε διάρκεια, συνέπεια και βάθος στον πάγκο για να διεκδικήσει την νίκη

O αγώνας

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στη αναμέτρηση και με τον Ρότεν να κάνει σπουδαία δουλειά στην δημιουργία πήραν ένα προβάδισμα επτά πόντων (19-12) στο 8′. Ωστόσο κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ αντέδρασε μείωσε στον πόντο στο τέλος της περιόδου (19-18).

Η άμυνα του ΠΑΟΚ λειτούργησε εξαιρετικά στη δεύτερη περίοδο, ο Μάντζαρης έγραψε από την γραμμή των βολών το 32-39 του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να είναι αρκετά άστοχοι από την γραμμή των βολών.

Τελικά, μετά από μισάωρη καθυστέρηση, το β’ μέρος ξεκίνησε καθώς οι υπεράριθμοι οπαδοί αποχώρησαν από το Ιβανώφειο. Ο Ηρακλής έβαλε 13 πόντους σε τρία λεπτά για να περάσει μπροστά (45-44), με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει σε μια δύσκολη κατάσταση, αλλά να μην τρομάζει πραγματικά. Ο Φιλ Γκριν έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 51-56, άλλο ένα για το 54-59, Ρίβερς και Λι κράτησαν τους φιλοξενούμενους σε απόσταση ασφαλείας, ο πρώτος έβαλε σουτ για το 58-70 στο 34′ και κάπου εκεί κρίθηκε ο αγώνας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 32-39, 54-59, 73-84

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σκορδίλης 14 (6/8 δίποντα), Ρότεν 7 (2/8 σουτ, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Χένρι 13 (2), Φίλλιος 3 (1), Ντολεζάι 2, Γουντς, Σταμάτης 9 (2), Γκάρετ 15 (6/11 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Άμπρααμς, Παπαδάκης 10 (2)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου, Ντιλέο 2, Μάντζαρης 5 (5 ασίστ), Τζόουνς 20 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 10 (2), Ρίβερς 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λι 2, Γκριν 7 (2), Λοβ 16 (5/5 δίποντα, 6/6 βολές), Καμπερίδης, Τολιόπουλος 14 (4)