Κολοσσός Ρόδου – Παναθηναϊκός 64-88: Συνήλθε και πέρασε από τη Ρόδο

Ο Παναθηναϊκός παρότι δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, ξέσπασε στην επανάληψη, διέλυσε τον Κολοσσό με στη Ρόδο και αφήνει πίσω του την ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ

Ο Παναθηναϊκός λίγες μέρες μετά τη βαριά ήττα στο ΣΕΦ με 101-73 από τον Ολυμπιακό για τη Euroleague, επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, επικρατώντας στη Ρόδο του Κολοσσού με 88-64.

Οι πράσινοι παρότι για ένα ημίχρονο ψάχνονταν στο νησί των Δωδεκανήσων και βρέθηκαν να χάνουν με 7 (40-33) από τον Κολοσσό που είχε διαβάσει άριστα το παιχνίδι, στην επανάληψη κατάφεραν να ορθοποδήσουν, με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να κάνει τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και να καθαρίζει το ματς, στέλνοντας τη διαφορά στους 15. Από εκεί και πέρα το ματς είχε τυπική διαδικασία, με τον Παναθηναϊκό να μεγαλώνει ακόμη περισσότερο τη διαφορά και να παίρνει εντέλει τη νίκη με 88-64.

Πλέον οι πράσινοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 15-1 και παραμένουν στην πρώτη θέση της Basket League, ενώ από την άλλη ο Κολοσσός έπεσε στο 10-6. Κορυφαίος του ματς δεν ήταν άλλος από τον Νέντοβιτς, ο οποίος ήταν και εκείνος που γύρισε το παιχνίδι. Ο Σέρβος γκαρντ σκόραρε 27 πόντους, ενώ είχε μεγάλη βοήθεια από τον Μέικον που είχε 16 με 4/6 τρίποντα, τον Οκάρο Γουάιτ που σημείωσε 15 πόντους και τον Παπαγιάννη που είχε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Τζόρνταν Φλόιντ με 19 πόντους, ο Μανώλης Χατζηδάκης είχε 15 πόντους, ενώ μοίρασε 7 ασίστ ο Βασίλης Ξανθόπουλος.

Μετά από τα πρώτα πέντε λεπτά οι Ροδίτες είδαν ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν σε κακή ημέρα και άρχισαν να… χτυπάνε στο ψαχνό. Με τους Ξανθόπουλο και Χατζηδάκη να κάνουν ο, τι θέλουν την άμυνα του Παναθηναϊκού έκαναν επιμέρους σκορ 13-1 και προηγήθηκαν με 32-24 στο 16’ βάζοντας το παιχνίδι στο δικό τους ρυθμό.

Με τον Νέντοβιτς να κάνει συνεχόμενα έρμπολ σε τρίποντα, τον Παπαγιάννη να χάνει τις «μάχες» μέσα στη ρακέτα και κανέναν άλλο παίκτη να μην είναι ικανός να κρατήσει όρθιους τους «πράσινους». Μάλιστα οι Ροδίτες έκλεισαν το πρώτο μέρος με 40-33 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση!

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν τελείως διαφορετικό με τον Παναθηναϊκό να… ξυπνάει από τον λήθαργο και να παίρνει στα χέρια του τα ηνία του αγώνα.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 48-40 στο 22’, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Νέντοβιτς να βρίσκει το δρόμο για το καλάθι, αλλά και με «όπλο» την άμυνά τους έκαναν επιμέρους σκορ 3-40 και προηγήθηκαν με 51-80 στο 34’. Ουσιαστικά εκεί το παιχνίδι είχε κριθεί με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με το 88-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-33, 51-67, 64-88.

Κολοσσός (Καντζούρης): Μομίροφ 1, Μαργαρίτης 6 (2), Μίλερ 7 (1), Σλαφτσάκης, Ποτ 9 (1 τρίποντο, 2 ασίστ, 3 λάθη), Ξανθόπουλος 5 (2/9 σουτ, 7 ασίστ), Πράπας 2, Καμπούρης, Μπιλλής, Φλόιντ 19 (6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Χατζηδάκης 15 (6/10 δίποντο, 3/3 βολές)

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Παπαγιάννης 11 (3/8 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Κασελάκης 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 15 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Νέντοβιτς 27 (6/8 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 3/4 βολές), Σαντ-Ρος 3 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μέικον 16 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καββαδάς 3, Χουγκάζ 7, Έβανς, Μαντζούκας