ΠΑΟΚ – Ιωνικός 79-80: Μεγάλο διπλό παραμονής με σούπερ Κολοβέρο

Με πρωταγωνιστή τον Κολοβέρο ο Ιωνικός έφυγε με σπουδαίο διπλό (79-80) από την Πυλαία κόντρα στον ΠΑΟΚ και έμεινε... ζωντανός στη «μάχη» της παραμονής.

Τεράστια νίκη για τον Ιωνικό μέσα στην Πυλαία επί του ΠΑΟΚ για την 24η αγωνιστική της Basket League! Η ομάδα της Νίκαιας που είχε για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κολοβέρο και άξιο συμπαραστάτη τον Μαυροκεφαλίδη, επικράτησε με 80-79 του Δικέφαλου και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία. Στο 9-13 έπεσαν οι «ασπρόμαυροι» που κινδυνεύουν να χάσουν την οκτάδα, στο 6-16 ανέβηκαν οι φιλοξενούμενοι που έπιασαν τον Ηρακλή ο οποίος έχει όμως αφαίρεση τριών βαθμών.

Ο Κολοβέρος ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ιωνικού με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ ενώ ο Μαυροκεφαλίδης τελείωσε το ματς με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τον ΠΑΟΚ από την άλλη, ο Λοβ με 18 πόντους ήταν ο κορυφαίος, με τον Ντι Λέον να έχει 13 πόντους και να είναι ο έτερος διψήφιος.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο καλά στο ματς και προηγήθηκε με 5-0, ο Ιωνικός αντέδρασε, πέρασε μπροστά με 15-18 χάρη στον Χάμιλτον και με τον Μαυροκεφαλίδη να έχει τον πρώτο λόγο επιθετικά ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο +4 (19-23). Το ματς παρέμεινε ντέρμπι στη συνέχεια παρά το ότι στα μισά του δεκαλέπτου ο Ιωνικός βρέθηκε στο +12 (22-24) χάρη στα μακρινά σουτ, αλλά ο Δικέφαλος μάζεψε τη διαφορά στο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε στο 41-42.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με τον Λοβ 54-53 στο 26′, η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 60-60 και όλα κρίθηκαν στο φινάλε του ματς. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +4 (77-73) περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος, αλλά με τρίποντο του Χάμιλτον και γκολ-φάουλ του Αρσενόπουλου ο Ιωνικός προηγήθηκε με +2 (77-79) στα 38». Ο Λοβ ισοφάρισε σε 79-79, αλλά ο Κολοβέρος με 1/2 βολές στα 6» έκρινε το ματς υπέρ της ομάδας της Νίκαιας (79-80).

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 41-42, 60-60, 79-80

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λι 4, Γκριν 4(0/3 τρίποντα), Χριστοδούλου 7(0/4 τρίποντα), Λοβ 18(7/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντι Λέο 13(2/5 τρίποντα), Ρίβερς 6(2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καμαριανός 4, Μάντζαρης 5(1/4 τρίποντα), Καμπερίδης 3(1/1 τρίποντο), Τολιόπουλος 9(2/7 τρίποντα), Γιάνκοβιτς, Ρένφρο 6(7 ριμπάουντ)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Τσίκληρας): Μουστάφα, Χάμιλτον 15(3/11 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη), Κολοβέρος 20(5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 17(6/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Γκιουζέλης 9(3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τζόλος 5(4 ριμπάουντ), Αρσενόπουλος 14(5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τούμπα, Μόουζες