Περιστέρι – Κολοσσός Ρόδου 70-78: Πέρασε από το Περιστέρι ο Κολοσσός (vid)

Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε εκτός έδρας του Περιστερίου με 78-70 για την 24η αγωνιστική της Basket League και πέτυχε την 4η σερί νίκη του στο πρωτάθλημα.

Ο Κολοσσός Ρόδου πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Περιστερίου, επικρατώντας με 78-70 για την 24η αγωνιστική της Basket League, φτάνοντας στην 4η διαδοχική του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Έτσι, η ομάδα της Ρόδου έφτασε στο 14-8 και πλέον έχει μπει γερά στο κόλπο της τετράδας, ενώ το Περιστέρι είναι στο 9-13.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, παίρνοντας αμέσως τον έλεγχο και προηγήθηκε με 11 πόντους (9-20), με το Περιστέρι να μειώνει στους 7 (13-20).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς, πλησίασαν στους 4 πόντους (20-24), αλλά ο Κολοσσός με 10/12 εύστοχα τρίποντα έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 19 πόντων (31-50).

Το Περιστέρι έκανε τη δική του αντεπίθεση στο 3ο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 20-3 μείωσε στους 4 τη διαφορά (56-60). Έχοντας πρωταγωνιστή τον Φλόιντ στην επίθεση, ο Κολοσσός έφτασε τελικά στη νίκη με 78-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 31-50, 56-60, 70-78