Προμηθέας – Ολυμπιακός 72-102: Back to back 100άρα και 2-0 οι ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μια άνετη νίκη επί του Προμηθέα (72-102) και στο Game 2 της ημιτελικής φάσης των playoffs της Basket League και ετοιμάζεται για τους τελικούς.

Κυριάρχος και στην Πάτρα ο Ολυμπιακός! Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με άνεση του Προμηθέα (72-102) στο Game 2 της ημιτελικής φάσης των playoffs της Basket League και απέχουν μια νίκη μακριά από τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Από την ομάδα του Μπαρτζώκα ξεχώρισε ο Σάσα Βεζένκοφ, που σημείωσε ακόμα ένα double – double (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και ο Χασάν Μάρτιν (17π. με 8/9 δίποντα και 6ρ.), ενώ πήρε χρόνο ο Κουίνσι Έισι (6π., 1ρ. σε 16′).

Για τους ηττημένους εξαιρετική ήταν η εμφάνιση που πραγματοποίησε ο Μάρκους Φόστερ (19π. με 9/15 σουτ).

Το Game 3 θα γίνει στο ΣΕΦ το Σάββατο (4/6, 20:00), όπου αν ο Ολυμπιακός πάρει τη νίκη θα «κλείσει» θέση για τους τελικούς της Basket League.

Θυμηθείτε την live εξέλιξη του παιχνιδιού ΕΔΩ

Το καλό ξεκίνημα των Πατρινών με το γρήγορο 5-0 δεν είπε τίποτα στους ερυθρόλευκους, που πήραν άμεσα το προβάδισμα (7-8). Ο ρυθμός ανέβηκε απότομα, οι άμυνες ήταν κατώτερες των προσδοκιών και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους Πειραιώτες με το υπέρ τους 20-18.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν, καθώς οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν την άμυνα τους και με μπροστάρηδες του Έισι και Σλούκα ξέφυγαν στο +9 (24-33). Στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Βεζένκοφ και Ζαν-Σαρλ και κάπως έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +15 (31-46).

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα των Πειραιωτών δεν άλλαξε καθόλου και γι’αυτο εξακολουθούσε να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Μάρτιν, Παπανικολάου και Βεζένκοφ τους έστειλαν στο +26 (39-65), με τον Φόστερ να είναι ο μόνος που προσπαθούσε για τους Πατρινούς, ροκανίζοντας ελάχιστα τη διαφορά (53-75).

Με μεγάλη ευστοχία στα σουτ από τα 6,75μ. ο Ολυμπιακός αύξησε κι άλλοτ η διαφορά στην αρχή της τέταρτης περιόδου, φτάνοντας μέχρι και το +31 (59-90). Από εκεί και μετά, το ματς έγινε πολύ ελεύθερο, με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν στη νίκη με σκορ 72-102.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 31-46, 53-75, 72-102