Κολοσσός – Προμηθέας 69-67: Με τον τρόπο που έχασαν από την Καρδίτσα οι Ροδίτες

Ο Κολοσσός Ρόδου με σουτ του Μαρκίς Τιγκ στη εκπνοή επικράτησε με 69-67 του Προμηθέα Πατρών ενώ στο άλλο ματς ο Απόλλωνας Πάτρας χρειάστηκε την παράταση για να υπερκεράσει το εμπόδιο της Καρδίτσας με 78-72.

Ο Κολοσσός Ρόδου έσπασε το ρόδι στη φετινή Basket League αφού επικράτησε με 69-67 του Προμηθέα Πατρών με σουτ του Μαρκίς Τιγκ στην εκπνοή ενώ στο άλλο ματς ο Απόλλων Πάτρας χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να κερδίσει την μαχητική Καρδίτσα με σκορ 78-72.

Στη Ρόδο έγινε ένα εξαιρετικό ματς από πλευράς θεάματος δείγμα της ποιότητας των δύο ομάδων. Ο Κολοσσός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε νωρίς με 7-2 αλλά ο Τζο Γιάνγκ πήρε το όπλο του και έδωσε το προβάδισμα στους Πατρινούς στο 10′ με 18-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιατρά πάτησε το γκάζι και ξέφυγε με +12 (24-36), με τον Σταρκς όμως να σκοράρει στο τέλος του ημιχρόνου για το 26-36.

Το τρίτο δεκάλεπτο έγινε από νωρίς ντέρμπι αφού οι Ροδίτες έφεραν το ματς στο καλάθι και στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 50-50 με την ομάδα της Πάτρας να πηγαίνει όμως μπροστά στο 30′ με 50-52.

Η τελευταία περίοδος ήταν ντέρμπι και στην δύσκολη ώρα μίλησε ο μπόμπερ του Κολοσσού Μαρκίς Τιγκ. Αρχικά ισοφάρισε σε 67-67 στα 40″ πριν τη λήξη και στην εκπνοή μίλησε ξανά και με σουτ έδωσε τη νίκη στους Νησιώτες με 69-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 26-36, 50-52, 69-67.

Στο άλλο ματς του μεσημεριού ο Απόλλωνας ξεκίνησε πολύ δυνατά με τον Γκρίφιν έκλεισαν την πρώτη περίοδο με +3 (19-16). Ο Τέιλορ με τρία τρίποντα έδωσε διψήφια διαφορά στους Πατρινούς και στο ημίχρονο η δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 40-29. Το ίδιο σκηνικό έγινε και στην τρίτη περίοδο με το σκορ στο 30′ να κλείνει στο 60-47 και πολύ να πιστεύουν πως η νίκη είχε σχεδόν καθαρίσει.

Όμως η Καρδίτσα επέστρεψε και άγγιξε τη νίκη αφού στο 37′ πέρασαν μπροστά με 64-65.Το ματς τελικά πήγε στην παράταση αφού ο Αγραβάνης με τρίποντο έκανε το 70-70. Εκεί τα τρίποντα έσωσαν του Πατρινούς που έφυγαν με το ρόζ φύλλο αγώνα για το τελικό 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-29, 60-47, 70-70 (κ.δ.), 78-72.