Ιωνικός – Απόλλων Πάτρας 79-75: «Ανάσα» για τους Νικαιώτες

Επιτέλους νίκη για τον Ιωνικό που επικράτησε με 79-75 του Απόλλωνα Πάτρας και τον έπιασε στη βαθμολογία.

Τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League, και πρώτη μετά από πέντε διαδοχικές ήττες, πανηγύρισε ο Ιωνικός. Οι Νικαιώτες επικράτησαν 79-75 του Απόλλωνα Πατρών στο κλειστό του Πλάτωνα, σε αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής, και πήραν βαθμολογική «ανάσα», πιάνοντας τον σημερινό αντίπαλό τους (ρεκόρ 2-5 αμφότεροι), ο οποίος παραμένει χωρίς νίκη σε τρία εκτός έδρας ματς.

Με επιθετικές «αιχμές» τους Γκρίφιν και Καράμπελα, οι Αχαιοί ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν 13-6 στο 4ο λεπτό, 31-23 στο 9΄ και 35-29 στο 12΄. Ομως, η είσοδος του νεοαποκτηθέντα Ανχελ Νούνιες Καστίγιο έδωσε ώθηση στον Ιωνικό, ο οποίος με ένα επιμέρους σκορ 14-4 πέρασε μπροστά 43-39 στο 16΄. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 48-48 και στη συνέχεια οι Μαυροκεφαλίδης και Χόκινς βοήθησαν τους γηπεδούχους να πάρουν μικρό προβάδισμα με 62-56, όμως ο Απόλλων «απάντησε» άμεσα με σερί 7-0.

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου, οι Νικαιώτες προηγήθηκαν 71-67, αλλά έμειναν 4,5 λεπτά χωρίς πόντο και οι φιλοξενούμενοι, με έξι διαδοχικούς πόντους του Τέιλορ και ένα καλάθι του Ντέιβις, «πήραν κεφάλι» στο σκορ (71-75). Στο φινάλε, ήταν η σειρά των «μελανόλευκων» να… μπλοκάρουν επιθετικά, δίνοντας την ευκαιρία στον Ιωνικό να ισοφαρίσει και να προσπεράσει 77-75, με 2/4 βολές του Μαυροκεφαλίδη. Ο Γκρίφιν αστόχησε δύο φορές σε τρίποντο στο τελευταίο λεπτό και ο Χόκινς με 2/2 βολές στα επτά δευτερόλεπτα «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 48-48, 69-67, 79-75

Ιωνικός (Κώστας Μέξας): Χάμιλτον 5 (1τρ., 8ασ.), Μαυροκεφαλίδης 17 (2), Μάντζαρης 3 (1), Χόκινς 21 (1), Λέισι 9 (2), Μπέμπης, Νούνιες 4, Σίμονς 7 (6ασ.), Κορκοντζέλος, Αρσενόπουλος 5 (1), Παρκς 8

Απόλλων Πάτρας (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 15 (3), Ντέιβις 3 (12ρ.), Μπόγρης 4, Καράμπελας 15 (3τρ., 6ασ.), Καλχούν 11 (3), Βησσαρίου, Σιλά 6, Χέινς-Τζόουνς 4, Τέιλορ 17 (3τρ., 7ρ.), Μαστρογιαννόπουλος