Λαύριο – Καρδίτσα 81-80: Έσπασε το ρόδι σε ματς θρίλερ

Το Λαύριο πέτυχε την πρώτη του φετινή νίκη στην Basket League αφού επικράτησε με της Καρδίτσα σε ματς θρίλερ.

Το Λαύριο πέτυχε την πρώτη νίκη στη σεζόν αφού επικράτησε σε ματς θρίλερ της Καρδίτσας με 81-80 και την βύθισε στον πάτο της βαθμολογίας της Basket League.

Το ματς ξεκίνησε με τη Καρδίτσα να επιβάλει από την αρχή τον ρυθμό της παρά το αρχικό προβάδισμα του Λαυρίου με 10-4 και να κλείνει μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο με 18-26.

Η δεύτερη περίοδος κύλησε ακριβώς όπως η πρώτη με την Καρδίτσα να έχει το προβάδισμα αλλά το Λαύριο να δείχνει σημάδια… αντεπίθεσης και το ημίχρονο έκλεισε στο 38-42 για τους Θεσσαλούς.

Πρίτζετ από την Καρδίτσα και Φλάγκ από το Λαύριο έδιναν τεράστια μάχη με 11 και 21 πόντους αντίστοιχα με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο 60-64.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε το ματς θρίλερ αφού μέχρι το 39′ το Λαύριο ήταν πίσω στο σκόρ αλλά ο Φλάγκ με φοβερό τρίποντο έκανε το ματς 81-78 και έδωσε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του με σκορ 81-80.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 38-42, 60-64, 81-80