Ιωνικός – Προμηθέας 66-74: «Χτίζουν» σερί οι Πατρινοί

Τρίτη σερί νίκη για τον Προμηθέα που επικράτησε εύκολα με 74-66 του Ιωνικού στη Νίκαια.

Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη στη Basket League σημείωσε ο Προμηθέας καθώς επικράτησε με 74-66 του Ιωνικού στη Νίκαια για την 13η αγωνιστική. Η ποιότητα των φιλοξενούμενων έπαιξε σημαντικό ρόλο στην αναμέτρηση αφού μετά το επιμέρους 22-13 στη δεύτερη περίοδο, η απόσταση διατηρήθηκε υπέρ του Προμηθέα. Πρώτος σκόρερ για την πατρινή ομάδα ήταν ο Τόμασον με 16 πόντους ενώ ο Αρνόντας Κουλμπόκα σταμάτησε στους 15. Για τους γηπεδούχους ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πέτυχε 19 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Mε εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Προμηθέας καθώς με συνεχόμενους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, δημιούργησε διψήφια διαφορά (20-10) στο 7’. Πολύ γρήγορα όμως, ο Ιωνικός ανέκαμψε και με όπλο τα περιφερειακά σουτ έφερε τα πάνω κάτω με την έναρξη της δεύτερης περιόδου (25-23 στο 11′).

Η υπεροπλία των φιλοξενούμενων έκανε τη διαφορά με τον Άντονι Κάουαν, τον Άρνολντας Κουλμπόκα και τον Τζον Τόμασον να ξεχωρίζουν στην επίθεση, στον δρόμο για τη νέα ανατροπή δεδομένων αφού η πατρινή ομάδα απάντησε με σερί 9-0 (32-25). Με αυτόν τον τρόπο οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα, το οποίο συντήρησαν μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, με το +10 (35-45) να τους δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου είχαν εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό, ευστόχησαν στα περισσότερα από τα ελεύθερα σουτ που δημιούργησαν και κάπως έτσι η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 πόντους (62-42) στο 28’, σε ένα σημείο που οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να βρουν λύσεις.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθεια τους να πλησιάσουν με επιθετική αιχμή τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη και συμπαραστάτη τον Ντιέγκο Κάπελαν με συνέπεια να μειώσουν στους (66-60) στο 34’, την ίδια στιγμή που οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου έμειναν τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι.

Στα επόμενα πέντε λεπτά ο Ιωνικός βρήκε πόντους μόνο από δύο βολές, με τον Τράβις Σίμπσον να επαναφέρει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο 1’32» για το τέλος και με επιμέρους σκορ 18-10 στην τέταρτη περίοδο, ο Προμηθέας έγραψε τον επίλογο στην Τρίτη συνεχόμενη νίκη του στη Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 35-45, 48-64, 66-74.

Ιωνικός (Λίβανος): Αρσενόπουλος 1 (4 λάθη), Μαυροκεφαλίδης 19 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 λάθη), Μάντζαρης (4 ασίστ), Χόκινς 11 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Λέισι 7 (2/6 τρίποντα), Κάπελαν 11 (2), Μπέμπης, Καστίγιο 6, Σίμονς 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Παρκς 4 (6 ριμπάουντ).

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 12, Μουράτος 2, Σίμπσον 7 (1), Χογκ 4, Κουλμπόκα 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κόντιτ 9 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Γκίκας 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Τόμασον 16 (6/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ασίστ), Τανούλης 2.