Κολοσσός Ρόδου – Καρδίτσα 73-62: Η πρώτη περίοδος έκανε τη διαφορά

Χάρη στην εξαιρετική του πρώτη περίοδο, ο Κολοσσός Ρόδου κατάφερε να διαχειριστεί το ματς με την Καρδίτσα και να πάρει τη νίκη επικρατώντας με σκορ 73-62.

Το αήττητο σερί του Κολοσσού στην Basket League συνεχίζεται. Η ομάδα της Ρόδου νίκησε στο γήπεδό της και την Καρδίτσα με 73-62 φτάνοντας έτσι τα πέντε σερί θετικά αποτελέσματα, ενώ παραμένει αήττητη εντός έδρας έχοντας νικήσει και τα επτά παιχνίδια που έχει δώσει. Πλέον οι Ρόδιοι έχουν ρεκόρ 8-5 παραμένοντας στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, τη στιγμή που οι νεοφώτιστοι έχουν 1-12 και 0-7 μακριά από την Καρδίτσα.

Τέσσερις παίκτες των γηπεδούχων ολοκλήρωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Γιανίκ Μορεϊρά να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής με 20 πόντους (με 9/11 σουτ), 12 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 22 λεπτά συμμετοχής. Ο Ντίξον τελείωσε με 16 πόντους ενώ ο Κατσίβελης προσέθεσε 14 έχοντας ακόμη 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Τζέιμς είχε 11π. Για την ομάδα της Καρδίτσας ο Γκάλινατ έδωσε λύσεις στην επίθεση έχοντας 20 πόντους, ο Πριτζέτ προσέθεσε 13 και ο Σαρικόπουλος τελείωσε το παιχνίδι με 6 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με εντυπωσιακό τρόπο στο παιχνίδι, κρατώντας τους αντιπάλους τους για τέσσερα λεπτά δίχως σκορ και τρέχοντας αρχικά σερί 9-0. Στο 7′ οι Θεσσαλοί μείωσαν σε 12-9 όμως στο επόμενο τρίλεπτο ο Κολοσσός με ένα νέο σερί, 9-0, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 23-9. Η Καρδίτσα προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά, μειώνοντας σε 25-16, αλλά και πάλι η ομάδα της Ρόδου είχε ένα εντυπωσιακό πεντάλεπτο, στο οποίο έχτισε ένα σερί 11-0 που της έδωσε τη δυνατότητα να προσπεράσει με 20 πόντους (36-16), τη μέγιστη τιμή της διαφοράς. Γκάλινατ και Αγραβάνης έδωσαν επιθετικές λύσεις τους φιλοξενούμενους, ωστόσο ο Κολοσσός πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 15 πόντων (40-25).

Οι νεοφώτιστοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ωστόσο οι γηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα. Στο 18′ ο Ντίξον έκανε το 55-37 για την ομάδα του, με την Καρδίτσα να «απαντά» με ένα δικό της σερί 8-0 μειώνοντας έτσι σε 55-45 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Ο Πριτζέτ με δύο διαδοχικά καλάθια, κατέβασε έπειτα από πολύ ώρα τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, μειώνοντας για την Καρδίτσα σε 58-49, όμως οι Ρόδιοι είχαν τις λύσεις ώστε να παραμείνουν σε απόσταση ασφαλείας. Ο Μορέιρα με δύο δικά του καλάθια έδωσε «αέρα» 14 πόντων (71-57) στους γηπεδούχους, δύο λεπτά πριν από το τέλος, διαφορά που συντηρήθηκε ως το φινάλε με τον Κολοσσό να φτάνει στη νίκη με 73-62.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 40-25, 55-45, 73-62.