Περιστέρι – ΠΑΟΚ 71-65: Προβάδισμα τρίτης θέσης για την ομάδα του Σπανούλη

Το Περιστέρι επικράτησε του ΠΑΟΚ με 71-65 στον πρώτο μικρό τελικό της Basket League και έκανε το 1-0 στη σειρά, πλησιάζοντας στην κατάκτηση της τρίτης θέσης του πρωταθλήματος.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίρο Μπίλαν, που τελείωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ, το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε με 71-65 του ΠΑΟΚ στο Game 1 των μικρών τελικών της Basket League και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της 3ης θέσης του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στον Κροάτη σέντερ από το ξεκίνημα του αγώνα, με τον Μπίλαν να πετυχαίνει τους 8 από τους 13 πρώτους πόντους της ομάδας του, τελειώνοντας το ημίχρονο με 13. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο είχε τις απαντήσεις και δεν επέτρεψε στην ομάδα του Σπανούλη να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας με το ημίχρονο να βρίσκει το Περιστέρι να προηγείται στο ημίχρονο με τέσσερις πόντους (37-33).

Ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 7-0 στα μέσα της τρίτης περιόδου για να μετατρέψει το 48-42 σε 48-49, με την ομάδα του Τακιανού να κλείνει το δεκάλεπτο έχοντας βραχεία κεφαλή στο σκορ (56-57). Η τελευταία περίοδος ήταν ντέρμπι, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά. Ο Ντένμον με δύο βολές και ο Μπίλαν με ένα πολύ κρίσιμο καλάθι έγραψαν στο 68-65, οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθος στην επαναφορά και ο Φρανσίσκο έκανε το τελικό 71-65 με τρίποντο.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Τετάρτη (07/06, 19:15) στο κλειστό της Πυλαίας στη Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 37-33, 56-57, 71-65

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 21 (12 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Φρανσίσκο (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη) , Πουλιανίτης 2 (4 ριμπάουντ, 3 ασίσ) , Ντένμον 13 (2/6 τρίποντα) , Κασελάκης 15 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Κόλμαν 5 (1) , Μωραΐτης 2 (4 ριμπάουντ) , Ραντάνοβ 6 (1) , Χάμερ 2 , Χουγκάζ 5 (1)

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 12 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Ράιλι , Σλαφτσάκης , Ρένφρο 1 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσιακμάς 10 (2) , Χαντς 8 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Πόλι , Σάιμπερτ 13 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κακλαμανάκης 2 (5 ριμπάουντ) , Καμπερίδης, Σαλούστρος 4