Άρης – Ρέθυμνο 70-52

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, σε όλο το υπόλοιπο ματς, ο Αρης ήταν ξεκάθαρα ανώτερος από τους Κρητικούς κι έτσι κατάφερε να κάνει το πρώτο βήμα για την είσοδό του στα πλέι οφ.

Εχοντας εξασφαλίσει και μαθηματικά την παρουσία του στη Basket League από την προηγούμενη αγωνιστική, ο Αρης ήταν επιβλητικός απόψε (9/5). Με πολύ καλή απόδοση στα τρία τελευταία δεκάλεπτα, νίκησε εύκολα το Ρέθυμνο στο Nick Galis Hall (me 70-52) και ένα σημαντικό βήμα για την είσοδό του στα πλέι οφ!

Στο 10-15 πλέον η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, η οποία με νίκη  μέσα στην Ρόδο επί του Κολοσσού (στην 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου) θα καταλάβει θέση στην πρώτη 8άδα.

Ο αυτοκράτορας μάζεψε 41 ριμπάουντ, ενώ υποχρέωσε τον αντίπαλό του να υποπέσει σε 18 λάθη. Ετσι παρά το κακό πρώτο δεκάλεπτο (11-19) στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχη και δεν άφησαν περιθώρια στους φιλοξενούμενους.

Από το δεύτερο δεκάλεπτα και σε όλο το υπόλοιπο του ματς, είχαν καλές συνεργασίες, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο όποτε μπορούσαν και γενικότερα έπαιξαν με αυτοπεποίθηση.

Ετσι προηγήθηκαν με 9π. (34-25) στο 19′ ενώ από το τρίτο δεκάλεπτο διατηρούσαν με σχετική άνεση ένα διψήφιο προβάδισμα (49-38, 65-48 στο 37′). Η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +19 (69-50), με τον Αρη να φτάνει στην 10η φετινή του νίκη μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο του που βρέθηκε και πάλι στο γήπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 34-30, 53-41, 70-52