Λαύριο – Άρης 91-86 παρ. (76-76 κ.δ.): Eπιτέλους νίκη για τους «μεταλλωρύχους»

Ύστερα από έξι σερί αρνητικά αποτελέσματα, το Λαύριο έφτασε στη νίκη, επικρατώντας με σκορ 91-86 στην παράταση (76-76 κ.δ.) του Άρη.

Επιτέλους νίκη για το Λαύριο! Η ομάδα του Κώστα Μέξα κατάφερε να επιβληθεί του Άρη, εντός έδρας, με σκορ 91-86 στην παράταση (76-76 κ.δ.), στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Basket League, σπάζοντας έτσι το αρνητικό σερί των έξι ηττών που είχε χτίσει.

Έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βελτιώσουν το ρεκόρ τους και να βρεθούν στην 6η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 4-7, ενώ οι Θεσσαλονικείς έπεσαν στο 6-5, κρατώντας παρόλα αυτά την 5η θέση στον πίνακα του ελληνικού πρωταθλήματος.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους που μέτρησε 25 πόντους, έχοντας τις πολύτιμες βοήθειες των Καλίντ Μουρ και Ξαβιέ Καστανέδα που σημείωσαν 20 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, ο Ρομπέρτο Γκάλινατ ήταν ασταμάτητος με 25 πόντους και ο Ρόνι Χάρελ πρόσθεσε άλλους 16.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο το Λαύριο είχε ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα, καταφέρνοντας να τρέξει ένα επιμέρους 24-9 και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 45-29.

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης έβγαλε αντίδραση και με δικό του επιμέρους 27-16, μπήκε εκ νέου στη διεκδίκηση του ματς. Η μάχη συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες εν τέλει να πηγαίνουν στην παράταση λόγω του 76-76. Στο έξτρα πεντάλεπτο το Λαύριο αποδείχθηκε πιο ψύχραιμο στις βολές στο φινάλε και έτσι μπόρεσε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-29, 60-49, 76-76 (κ.δ.),