Ολυμπιακός – Μαρούσι  93-87: Με την ψυχή στο στόμα (vid)

Ολυμπιακός – Μαρούσι 93-87: Με την ψυχή στο στόμα (vid)

Ο Ολυμπιακός το έκανε... θρίλερ με το Μαρούσι στο ΣΕΦ, αλλά στο τέλος νίκησε με 93-87 χάρη σε κάποια κρίσιμα καλάθια του Λαρεντζάκη και πλέον πάει με ηρεμία στην Κρήτη για το Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας

Ένα καταπληκτικό Μαρούσι ζόρισε απίστευτα τον Ολυμπιακό, αλλά το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε εντέλει σε μία πάρα πολύ δύσκολη επικράτηση με σκορ 93-87, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν κιόλας στο σκορ, αλλά ο Γιώργος Μπαρτζώκας επανέφερε τους βασικούς, οι λύσεις βρέθηκαν στο φινάλε και ο Ολυμπιακός έφτασε σε αυτή τη δύσκολη νίκη.

Στο 16-2 ανέβηκε η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, στο 5-13 έπεσε το Μαρούσι (2-7 εντός και 3-6 εκτός έδρας). Κορυφαίοι οι Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, Ναζ Μήτρου-Λονγκ, Γιαννούλης Λαρεντζάκης και Φιλίπ Πετρούσεφ, που κάλυψαν την απουσία του Αϊζαια Κάνααν (ξεκούραση).

Πλέον, το βλέμμα των «ερυθρόλευκων» στρέφεται στο Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας, που θα διεξαχθεί στα «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου Κρήτης από τις 15 έως τις 18 Φεβρουαρίου. Αντίπαλος στον προημιτελικό (16/2, 18:00) το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη.

Διαδοχικά καλάθια του Ραντούλιτσα έφεραν ένα αρχικό 7-12 για το Μαρούσι (5′). Η είσοδος των Παπανικολάου, Γουίλιαμς Γκος και Ράιτ στο παρκέ βελτίωσε την κυκλοφορία της μπάλας, οι χώροι άνοιξαν και ήρθε η ισοφάριση (18-18, στο 10’). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 18-20.

Το Μαρούσι μπήκε δυνατά στη δεύτερη περίοδο και πήρε προβάδισμα 7 πόντων (18-25 με τον Γούνταρντ, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων και η ευστοχία έφερε το 30-31 (15′). Ο Πετρούσεφ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του έπειτα από αρκετή ώρα (40-38 στο 18’), με τους Πειραιώτες να έχουν βελτιώσει την άμυνα τους, διευρύνοντας το σερί τους σε 8-0 (44-38 στο 19’). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 46-40.

Η τρίτη περίοδος ήταν αρκετά καλή για τον Ολυμπιακό, με το σκορ στο 30′ να ανεβαίνει σε 72-56. Αλλά, το 4-21 που… έτρεξε το Μαρούσι στην τέταρτη περίοδο έκανε «θρίλερ» το ματς, ενώ στο 35′ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και μπροστά (76-77)! Αλλά ο Λαρεντζάκης έδωσε τις λύσεις με λέι-απ, τρίποντο και καλάθι και φάουλ και τελικά ο Ολυμπιακός έφτασε στην επικράτηση με 93-87.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρινάκης, Λουλουδιάδης, Λεβεντάκος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 46-40, 72-59, 93-87

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λούντζης, Φαλ 8 (3/4 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 2 (1/3 σουτ), Πίτερς 7 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 16 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ασίστ), Ράιτ 9 (4/5 δίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ), Λαρεντζάκης 13 (2/8 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ 13 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/6 βολές), Παπανικολάου 3 (1), Πετρούσεβ 15 (7/8 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)

ΜΑΡΟΥΣΙ (Βετούλας): Κόζι 5 (1 τρίποντο, 2 ασίστ, 5 λάθη), Χιλ 25 (6/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζούστον 3 (1/5 σουτ, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ραντούλιτσα 16 (5/7 δίποντα, 6/9 βολές, 7 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 14 (1/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Στασινός 6 (3/4 δίποντα), Μπόγρης, Νικολαΐδης 6 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Γούνταρντ 12 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 27/38 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 15/19 βολές, 30 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη, 16 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Αμαρουσίου: 23/36 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 8/12 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη, 20 φάουλ