ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 73-89: Του έφτανε ένα δεκάλεπτο στην Πυλαία (vid)

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό στον Παναθηναϊκό για να νικήσει τον ΠΑΟΚ, με τους πράσινους να επικρατούν με 73-89 στην Πυλαία - Στροφή για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν στην κρίσιμη «διαβολοβδομάδα» της Εuroleague που ακολουθεί

O Παναθηναϊκός, λίγες μέρες μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, πραγματοποίησε μια μέτρια εμφάνιση κόντρα στον ΠΑΟΚ για την 21 αγωνιστική Stoiximan Basket League, ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο σοβαρεύτηκε και έφυγε από την Πυλαία με το «διπλό». Ο Δικέφαλος ήταν αξιόμαχος σε όλη την διάρκεια του αγώνα, όμως στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι πράσινοι πήραν ένα προβάδισμα ασφαλείας και πανηγύρισαν την 20η νίκη της σεζόν στο ελληνικό πρωτάθλημα. Πλέον, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν στρέφει την προσοχή της στην «διαβολοβδομάδα» της Euroleague που ακολουθεί και τις κρίσιμες αναμετρήσεις με Ερυθρό Αστέρα και Μπαρτσελόνα.

Ανταγωνιστικό πρώτο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να είναι κοντά στο σκορ

Το ματς έχει καλό ρυθμό από την αρχή με τις  δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Ο Δικέφαλος του Βορρά προηγήθηκε με 4 πόντους στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου (11-7) με το τρίποντο του Τάουνς , όμως ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα επιθετικό σερί 9-0 για το προσπέρασμα (11-16) και τελικά οι πράσινοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (22-24) που διαμορφώθηκε από το τρίποντο του Μίχαλακ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι ανταγωνιστικός, ενώ βρέθηκε μπροστά στο σκορ για αρκετή ώρα. Ο Γκίλμορ με τρίποντο έφερε τοι ματς στα ίσα (33-33), ενώ ο Μαργαρίτης έβαλε μπροστά στο σκορ τους ασπρόμαυρους (38-34). Η ομάδα του Αταμάν στην συνέχεια αντέδρασε και πήγε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 4 πόντων. Ο Γκραντ με 5 πόντους και ο Λεσόρ με ακόμα 4, συνέβαλαν σε αυτή την μίνι ανατροπή και έκαναν το 42-46, που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό

Σε αντίθεση με τα δύο πρώτα δεκάλεπτα, στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός του αγώνα χωρίς ωστόσο να υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση όσον αφορά την εξέλιξη. Ο Παναθηναϊκός κρατούσε τα ηνία του αγώνα και το προβάδισμα στο σκορ, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν άφηνε τους πράσινους να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς. Στο 27′ το τριφύλλι πήρε την μέγιστη τιμή της σε όλο το ματς (51-57) αλλά οι γηπεδούχοι έβγαζαν ενέργεια στην άμυνα και προσπαθούσαν να βρουν εύκολα καλάθια στο τρανζίσιον. Βέβαια δεν ήταν το ίδιο εύστοχοι όπως στο πρώτο μισό του ματς, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +6 για τους πράσινους (58-64).

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα επιθετικό «ξέσπασμα», με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει για πρώτη φορά και στο +11 (62-73). Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ φάνηκε ότι δεν είχε τα αποθέματα για να επιστρέψει στο παιχνίδι και ο Παναθηναϊκός έγινε ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού στο 4ο δεκάλεπτο, στέλνοντας τον δείκτη του σκορ και στο +18 (66-84) στα 2:30 πριν από την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 42-46, 58-64, 73-89

ΠΑΟΚ (Νεραντζάκης): Τάουνς 7 (1), ΜακΝίς 7 (3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σχίζας 6 (2), Φρίντρικσον 13 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μαργαρίτης 3 (1), Γκίλμορ 7 (1), Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 9 (2/6 δίποντα, 5/6 βολές), Γουίλιαμς 7 (1), Σωτηρίου, Μίχαλακ 14 (2)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (1), Μπαλτσερόφσκι 2, Γκραντ 15 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 8 ασίστ), Ναν 11 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 8 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μωραΐτης 5 (1), Σλούκας 10 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Παπαπέτρου 2, Λεσόρ 7 (2/3 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκριγκόνις 14 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Μήτογλου 7 (1/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3 (1)