ΑΕΚ – Μαρούσι 88-85: Με τα χίλια ζόρια την πρώτη εντός έδρας νίκη στο 2024

Μετά κόπων και βασάνων η ΑΕΚ επικράτησε στα Λιόσια του αξιόμαχου Αμαρουσίου με 88-85 για την πρεμιέρα των πλέι άουτ και πανηγύρισε εντός έδρας νίκη για πρώτη φορά μέσα στο 2024.

Παρότι Πρωταπριλιά, δεν είναι ψέμα! Στην πρεμιέρα των πλέι άουτ της Basket League η ΑΕΚ κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη της εντός έδρας νίκη στο 2024 καθώς επικράτησε πολύ δύσκολα του Αμαρουσίου με 88-85. Στο 10-13 οι «κιτρινόμαυροι», στο 7-16 οι φιλοξενούμενοι που πάλεψαν μέχρι τέλους, αλλά δεν κατάφεραν να φύγουν με ένα σπουδαίο διπλό από τα Άνω Λιόσια.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ ήταν ο Κουζμίνσκας με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ 16 πόντους με 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ είχε ο Ραντλ. Για το Μαρούσι ο Γιαννόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ με 15 πόντους και 4/7 τρίποντα.

Το Μαρούσι μπήκε πολύ πιο δυνατά στον αγώνα κι εκμεταλλεύτηκε άριστα στο πρώτο δεκάλεπτο την απουσία κλασικού σέντερ απ’ την πλευρά της ΑΕΚ, «σημαδεύοντας» μονίμως στο «ζωγραφιστό» τον Ραντούλιτσα που έκανε… πάρτι στις δύο ρακέτες. Τα τρίποντα του Γιαννόπουλου και ο Κόζεϊ έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +8 (12-20) λίγο πριν το φινάλε της περιόδου.

Η ΑΕΚ αντέδρασε και με καλύτερες επιλογές στην επίθεση απ’ τους Ραντλ και ΜακΡέι, αλλά και σημαντική βοήθεια απ’ τον Αγραβάνη, «γύρισε» τα ματς και πέρασε μπροστά με +6 (41-35), όμως το Μαρούσι κατάφερε να ψαλιδίσει το σκορ (41-39), λίγο πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και την τέταρτη περίοδο, όπου έγινε… μάχη. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο για ένα πεντάλεπτο, όμως ένα «ξέσπασμα» της ΑΕΚ μέσα από προσωπικά καλάθια του Κουζμίνσκας έφεραν τους γηπεδούχους στο +8 (87-79) ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε.

Το Μαρούσι «απάντησε» με ένα γρήγορο 5-0, όμως ο ΜακΡέι ευστόχησε σε μία βολή και το σουτ του Γούνταρντ με τη λήξη έξω απ’ τα 6,75 μ., βρήκε σίδερο με την ΑΕΚ να παίρνει μία σπουδαία νίκη, την πρώτη εντός έδρας έπειτα από περίπου 4 μήνες.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 41-39, 66-60, 88-85

ΑΕΚ (Ζούρος): Χολ 2, Ραντλ 16 (4/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης, Κουζμίνσκας 21 (2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), ΜακΡέι 15 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καράμπελας 10 (5 ασίστ), Πιλάβιος, Χόλινς, Νετζήπογλου 7 (3 ριμπάουντ), Αγραβάνης 13 (9 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 4

Μαρούσι (Βετούλας): Χιλ 10 (4 ριμπάουντ), Τζούστον 12 (10 ριμπάουντ), Ραντούλιτσα 9 (2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νικολαΐδης 9 (7 ασίστ), Γιαννόπουλος 15 (4/7 τρίποντα), Κόζι 12 (2/2 τρίποντα), Στασινός, Μπόγρης, Μπρίσκοου 13 (5/12 δίποντα), Φιλιππάκος, Ιορδάνου, Γούνταρντ 5