Προμηθέας – Άρης 87-88: Ο Τολιόπουλος έβαλε το σουτ της χρονιάς και έστειλε τους «κίτρινους» στα ημιτελικά

Με το απίθανο τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου ο Άρης ξέρανε τον Προμηθέα στην Πάτρα, επικράτησε με 88-87 και με 2-1 νίκες προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League.

Στα ημιτελικά της Basket League με ήρωα τον Βασίλη Τολιόπουλο ο Άρης! Ο διεθνής άσος έβαλε το σουτ της χρονιάς σε νεκρό χρόνο και οι «κίτρινοι» επικράτησαν στην Πάτρα με 88-87 του Προμηθέα, παίρνοντας την πρόκριση με 2-1 νίκες.

Κορυφαίος για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ο Γκάλινατ με 28 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ ενώ 17 πόντους είχε ο Μπλούμπεργκς και 15 ο Τολιόπουλος. Για τον Προμηθέα, ο Ετσενίκε είχε 19 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Χέιλ 18 πόντους.

Ο Άρης ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας τρομερά ποσοστά και 31 πόντους, με τον Μπλούμπεργκς να γίνεται πολύ γρήγορα διψήφιος (10 πόντους), έχοντας αντίστοιχα πολύ καλή εικόνα και στην άμυνα, όπου δέχθηκε μόλις 16 πόντους.

Ο Προμηθέας προσπάθησε να… φρενάρει το ρυθμό του Άρη και ξεκίνησε τη δική του αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο, όταν άρχισε να παίρνει σκορ απ’ τους Χάντερ Χέιλ και Χάιμε Ετσενίκε, μειώνοντας 50-56 στο 26′. Ο Χρυσικόπουλος με τρίποντο έφερε το ματς σε απόσταση ενός καλαθιού και η βολή του Κάουαν το έφερε στον πόντο (63-64 στο 29′), με τους Πατρινους να έχουν καταγράψει ένα επί μέρους 28-14 στο τρίτο δεκάλεπτο..

Η τέταρτη περίοδος ήταν το απόλυτο «θρίλερ», με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Ο Ρέινολντς με τρίποντο στα 29» έδωσε προβάδισμα ενός πόντου στον Προμηθέα (85-84), που έφτασε και στο 87-84 χάρις σε δύο εύστοχες βολές του Πάπας.

Στα 4,7» πριν το φινάλε, ο Βασίλης Τολιόπουλος πήγε στη γραμμή του φάουλ. Ευστόχησε στην πρώτη βολή κάνοντας το 87-85, αστόχησε στη δεύτερη, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του και με ένα απίστευτο τρίποντο χωρίς καμία ισορροπία, έβαλε το καλά της χρονιάς και διαμόρφωσε το τελικό 88-87 υπέρ του Άρη που τον έστειλε στα ημιτελικα!

Τα δεκάλεπτα: 16-31, 35-50, 63-64, 87-88

Προμηθέας (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης, Χάμιλτον 2, Χρυσικόπουλος 5, Ετσενίκε 19 (5 ριμπάουντ), Χέιλ 18 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρέινολντς 14 (6 ριμπάουντ), Κάουαν 17 (2 ασίστ), Πλώτας, Μπαζίνας 3, Πάπας 5, Στέφενς 3, Καραγιαννίδης 1

Άρης (Καστρίτης): Τολιόπουλος 15 (2/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπλούμπεργκς 17 (2/3 τρίποντα), Μποχωρίδης 2 (4 ριμπάουντ), Ντε Σόουζα 8 (7 ριμπάουντ), Γκάλινατ 28 (8 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης, Σταρκ 6 (3 ριμπάουντ), Σανόγκο 4, Κατσίβελης 2, Περσίδης, Χάρελ 6, Καλόγηρος