Έκανε ευρωπαϊκό σεφτέ το Ρέθυμνο

Η ομάδα από την Κρήτη πέτυχε την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της, επικρατώντας της ισραηλινής Μπνέι Ερτζελία στην πρεμιέρα του τουρνουά του Κέρμεντ.

Στην πρεμιέρα του τουρνουά, που διοργανώνεται στην πόλη Κέρμεντ της Ουγγαρίας, το Ρέθυμνο πέτυχε μια νίκη επί της Μπνέι Ερτζελία από το Ισραήλ (68-66), η οποία θα γραφτεί στη χρυσή βίβλο της ομάδας. Διότι ήταν η πρώτη που πέτυχε ποτέ σε διεθνή αγώνα! Έστω κι αν το παιχνίδι ήταν φιλικό, έχει τη σημασία του το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Το Ρέθυμνο έδειξε σαφή βελτίωση απέναντι σε μία πολύ ποιοτική ομάδα. Ο Σταύρος Μυκονιάτης είδε τους παίκτες του να αποδίδουν καλά, είδε και τον Κιθ Κλάντον να παίρνει και τα πρώτα 4 λεπτά του, καθώς ακόμα είναι λίγο πιο πίσω από τους υπόλοιπους.

Κορυφαίος για το Ρέθυμνο ήταν ο Κάρλτον Γκάιτον, ο οποίος εκτός από πρώτος σκόρερ (14 πόντοι), πέτυχε στο τέλος και το νικητήριο καλάθι.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα του, με την Μπνέι να κρατάει το προβάδισμα (15-17) στη λήξη της α’ περιόδου. Οι Ισραηλινοί διεύρυναν στη συνέχεια το προβάδισμά τους, καθώς το Ρέθυμνο ήταν άστοχο (4/13 τρίποντα) και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 37-30.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Σταύρου Μυκονιάτη μπήκαν πιο επιθετικά και με επιμέρους 10-6 μείωσαν 40-43 στο 25’. Τελικά, η ισοφάριση ήρθε στη λήξη της γ’ περιόδου με το σκορ στο 53-53.

Ο Ραζής έβαλε σε ρόλο οδηγού το Ρέθυμνο, μετά από το πρώτο προβάδισμα στην α’ περίοδο, με εύστοχη εκτέλεση από τα 6.75 για το 56-55 (32’). Το παιχνίδι είχε εξελιχθεί σε ντέρμπι, με το 64-64 να διατηρείται έως και 1’38’’ πριν τη λήξη.

Σε εκείνο το σημείο ο Γλυνιαδάκης έδωσε ξανά το προβάδισμα στο Ρέθυμνο(66-64). Η Μπνέι ισοφάρισε 66-66 με 25’’ να απομένουν για το τέλος. Όμως, ο Γκάιτον ήταν εκείνος που «μίλησε» τελευταίος, καθώς ευστόχησε στα τελευταία δευτερόλεπτα, διαμορφώνοντας το τελικό 68-66.

Αύριο στις 20.30 το Ρέθυμνο θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Κέρμεντ-Χέλιος Ντομζάλε στον μεγάλο τελικό του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 30-37, 53-53, 68-66.

Ρέθυμνο (Σταύρος Μυκονιάτης): Ντάνιελς 5(1τριπ., 7 ριμπ.), Μπρέισι – Ντέιβις 8(1τριπ., 3ριμπ., 3ασ.), Γκάιτον 14(2τριπ., 4ριμπ.), Ντουράμ 11(2τριπ., 5ασ., 3κλ.), Ραζής 5(1τριπ.), Χριστοδούλου 8(3ριμπ.), Κουρέπης 2(3ριμπ.), Γλυνιαδάκης 7 (3ριμπ.), Σιγκούνας 2(2ριμπ.), Ντάνιελ 4(6ριμπ.), Καλογιαννίδης (1ριμπ., 1κλ.), Κλάντον 2(1ριμπ.).

Bnei Herzliya (Γκάσπερ Ποτότσνικ): Άντριεν 11, Σίνγκερ, Λέβιν 9, Ρόμπινσον 25(6), Μασούρ 12(1), Χανόσι 3(1), Έρλιχ 2, Άρμστρονγκ, Ντίξον, Μπλίζνιουκ 4, Ζιφ.