Πανιώνιος – Κύμη 89-93

Οι Ευβοιώτες άντεξαν στην πίεση του Πανιωνίου και έφυγαν νικητές με 93-89 από τη Ν. Σμύρνη.

Η Κύμη κατάφερε να «λυγίσει» τη σθεναρή αντίσταση του Πανιωνίου τον οποίο κέρδισε με 93-89 στο κλειστό της Ν. Σμύρνης και πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α1.

Παρά τα όσα ακούγονταν πριν από το παιχνίδι οι Νεοσμυρνιώτες ήταν σούπερ ανταγωνιστικοί και είχαν τις απαντήσεις σε άμυνα και επίθεση. Με άμυνα ζώνης 2-3, αλλά και τον Σίνγκλερ με τον Μπράουν να είναι δραστήριοι κατάφερναν να είναι μέσα στο παιχνίδι και να μην αφήνουν την Κύμη να ξεφύγει.

Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι με τον Ουμπίλα και τον Μπολντς έπαιρναν διαφορές (33-27 στο 15΄), αλλά δεν μπορούσαν να τις διατηρήσουν έχοντας σημαντικά προβλήματα στην αμυντική τους λειτουργία.

Ετσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με την Κύμη να προηγείται 44-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος… πάτησε το γκάζι και προηγήθηκε με 57-50 (στο 24’). Τότε όμως ανέλαβε ο Ουάσινγκτον να «βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά». Με δώδεκα πόντους του Αμερικανού και έναν από τον Σαγκς η Κύμη έκανε σερί 13-0 και πέρασε μπροστά με 63-57 στο 29’ επιστρέφοντας για τα καλά στην αναμέτρηση.

Και πάλι όμως ο Πανιώνιος επέστρεψε στο παιχνίδι με τον Μπέρι να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες (81-80 στο 37’). Με τον Τουτζιαράκη η Κύμη όμως πήρε προβάδισμα με 86-81 στο 39’ και εκεί οι δυο ομάδες πήγαν στη «ρώσικη ρουλέτα» των βολών.

Ο Πανιώνιος έκανε συνεχώς φάουλ στους αντιπάλους του για να σταματήσει το χρόνο και εκείνοι ήταν εύστοχοι. Μάλιστα στα 11’’ ο Δίπλαρος μείωσε σε 91-89, αλλά ο Μπολντς με δυο βολές στα 10’’ διαμόρφωσε το τελικό 93-89 με το οποίο πήρε τη νίκη η Κύμη.

Από τους φιλοξενούμενους ο Ουάσινγκτον (23π.) ήταν καταπληκτικός, ενώ πολύ καλοί ήταν οι Ουμπίλα (15π.) και Μπολντς (12π.).

Από τους Νεοσμυρνιώτες οι Μπέρι (19π.), Σίνγκλερ (16π.) και Δίπλαρος (15π.) προσπάθησαν.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-44, 59-65, 89-93