Λαύριο-Κολοσσός 74-70

Το Λαύριο επικράτησε στο φινάλε με 74-70 του Κολοσσού ο οποίος έμεινε με μία νίκη στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Λαυρίου χαμογέλασε στο φινάλε και πήρε σπουδαία νίκη με 74-70 κόντρα στον Κολοσσό. Ο Λαμπ ήταν καθοριστικός στο τέλος (21 πόντοι), πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε επίσης ο Μιλόσεβιτς (16 πόντοι, 14 ριμπάουντ) ενώ για τους Ροδίτες δεν ήταν αρκετός ο Ιβάν Άσκα (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση με… εντυπωσιακό τρόπο και εκμεταλλεύτηκαν άριστα το νωθρό πρόσωπο των γηπεδούχων. Έτσι, ο Κολοσσός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (19-14).

Η συνέχεια ήταν διαφορετική, με το Λαύριο να ανεβάζει «στροφές» και να ισορροπεί και χάρη σε ένα επιμέρους 20-16 και το ημίχρονο έκλεισε με τον Κολοσσό να έχει προβάδισμα… μίας ανάσας (34-35).

Στο ίδιο τέμπο κύλησε και η τρίτη περίοδος. Το ματς δεν… ξεκόλλησε από τον χαρακτήρα του ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν προβλήματα στην άμυνα και να συμβαδίζουν στο σκορ. Το 30ο λεπτό βρήκε πάντως την ομάδα του Νίκου Βετούλα στο +3 (52-55).

Το… θρίλερ συνεχίστηκε και κορυφώθηκε στην τέταρτη περίοδο. Ένα τρίποντο του Μιλόσεβιτς έδωσε προβάδισμα στο Λαύριο (61-58, 32′), όμως ο Κολοσσός αντέδρασε και δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Το 67-66 του 29ου λεπτού έδωσε την θέση του στο 72-67 (δια χειρός Λαμπ) και οι δύο βολές του Περράκη διαμόρφωσαν το τελικό 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 34-35, 52-55, 74-70