Προμηθέας Πατρών – Κύμη 94-61

«Διαστημικό» πρώτο δεκάλεπτο για τον Προμηθέα που έτρεξε επιμέρους σκορ 33-7 για να «καθαρίσει» από νωρίς τη νίκη απέναντι στην Κύμη. Εξαιρετικός στη δημιουργία ο Τζέικ Όντουμ με 14 ασίστ, την ώρα που οι γηπεδούχοι μοίρασαν συνολικά 34!

Είναι δυνατόν ένα ματς μπάσκετ να κριθεί από το πρώτο δεκάλεπτο; Είναι, αν μιλάμε για το ματς του Προμηθέα με την Κύμη στην Πάτρα, στο οποίο οι Πατρινοί επικράτησαν με 94-61 για την 7η αγωνιστική.

Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Μάκη Γιατρά πραγματοποίησε ένα… διαστημικό πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο το επιμέρους σκορ ήταν 33-7! Με 1,42 να απομένει για το φινάλε της περιόδου, οι Πατρινοί προηγηθεί με 21-7 και στον λίγο χρόνο που απέμενε πρόλαβαν να πετύχουν ακόμη 12 πόντους!

Ουσιαστικά η υπόθεση νίκη είχε κριθεί σε μεγάλο βαθμό, κάτι οποίο επιβεβαιώθηκε οριστικά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη σοβαρότητά τους και έστω κι αν δέχθηκαν 18 πόντους, οι ίδιοι σημείωσαν 21 (46-11 στο 16’), για να πάνε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με έναν… τεράστιο αέρα 29 πόντων (54-25)!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας έριξε τον ρυθμό του στην άμυνα, όμως η διαφορά διατηρήθηκε σε μεγάλα επίπεδα (60-30 στο 24’). Ετσι τα τελευταία δέκα λεπτά απέκτησαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα με προβάδισμα για τους Πατρινούς να διατηρείται πολύ ψηλά (81-51, 87-57) και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ο Παρκς (22π.) και ο Γερομιχαλός(21π.), με την ομάδα του Γιατρά να μοιράζει 34 ασίστ (14 ο Όντουμ!) και να κλέβει τη μπάλα 12 φορές! Από την Κύμη αρκεί να αναφέρουμε τα 24 λάθη (6 ο Χόρτον) στα οποία υπέπεσαν οι παίκτες της… Στο 6-2 ο Προμηθέας στο 1-6 η Κύμη, μετά από επτά ματς.

Τα δεκάλεπτα: 33-7, 54-25, 70-46, 94-61