Ρέθυμνο – Χολαργός 83-76

Οι Κρητικοί κέρδισαν με 83-76 τον Χολαργό μέσα στην έδρα τους και πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Βήμα παραμονής έκανε το Ρέθυμνο που επικράτησε στην παράταση του Χολαργού με 83-76 (κ. αγ. 68-68) μέσα στην Κρήτη. Οι κρητικοί στο δεύυτερο μέρος ήταν καλύτεροι, είχαν αυτοπεποίθηση και συγκέντρωση και έφτασαν στην επικράτηση που τους φέρνει πιο κοντά στην παραμονή τους.

Ο Χολαργός ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι εκμεταλλευόμενος τη νευρικότητα των γηπεδούχων και προηγήθηκε με 9-20 στο 6’ και έδειξε να έχει τον έλεγχο του αγώνα.

Το Ρέθυμνο όμως… ξύπνησε, αντέδρασε και με τον Χριστοδούλου μείωσε σε 24-29 στο 14’. Ο Χολαργός είχε πρόβλημα με την αστοχία του στα δίποντα, οι παίκτες του ήταν επιπόλαιοι με συνέπεια να μην έχουν ρυθμό στο παιχνίδι τους.

Με τον Μπαρτ και τον Μπρέισι οι κρητικοί ισορρόπησαν το παιχνίδι μειώνοντας σε 37-39, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Το Ρέθυμνο είχε 5/15 τρίποντα και οι φιλοξενούμενοι 9/20 δίποντα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους ακόμα περισσότερο και εκμεταλλεύτηκαν την κακή επιδοση των αντιο0άλων τους στην επίθεση. Ετσι με τον Ντάνιελς και τον Χριστοδούλου να δίνουν ρεσιτάλ και τον Μπαρτ να τους… σιγοντάρει η ομάδα του Ζιάγκου… πάτησε το γκάζι και προηγήθηκε με 8 πόντους διαφορά (57-49 στο 29’)!

Το παιχνίδι ισορρόπησε στο τελευταίο δεκάλεπτο μια και ο Χολαργός με τον Ντόρσεϊ και τον Λαβ κατάγφερε να προηγηθεί 65-66 στο 38’.

Στα 45’’ ο Φιτζπάτρικ έκανε το 65-68, αλλά ο Μπαρετ με τρίποντο ισοφάρισε σε 68-68 και οι δυο ομάδες πήγαν στην παράταση. Εκεί το Ρέθυμνο έχοντας αυτοπεποίθηση και απίστευτη ενέργεια κατάφερε να «εγκλωβίσει» τους γκαρντ του Χολαργού, που δεν είχαν τρόπο να φτάσουν στο καλάθι.

Με τρίποντο του Τζόνσον προηγήθηκε με 77-73 και στα 48’’ με δυο βολές του Μπαρτ 79-73 φτάνοντας στην επικράτηση με το τελικό 83-76.

Από τους κρητικούς οι Μπρέισι (18π.), Μπαρτ (17π.) και Τζόνσον (12π., 5ρ) ήταν καλύτεροι, ενώ για το Χολαργό προσπάθησαν οι Λαβ (15π.) και Φιτζπάτρικ (14π.)

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 37-39, 57-51, 68-68 (κ. αγ.), 83-76