Λαύριο – Προμηθέας Πάτρας 73-85

Ο Προμηθέας παραλίγο να πληρώσει τη χαλάρωσή του και να χάσει από το Λαύριο.

Ο Προμηθέας επικράτησε με 85-73 του Λαυρίου μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι με ους Πατρινούς παραλίγο να παθαίνουν μεγάλη ζημιά.

Είχαν προηγηθεί μέχρι και 15 πόντους, αλλά το Λαύριο παίζοντας καταπληκτικά στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να μειώσει στους τρεις απειλώντας τους με ήττα.

Παρόλα αυτά κέρδισαν και έφτασαν στις τρεις συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν πολύ καλή, είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς με τους Μπράουν και Ελις να δίνουν λύσεις και προηγήθηκε με 23-38 στο 14’, ενώ έκλεισε το πρώτο μέρος με 35-47.

Η αποτελεσματική άμυνα του Λαυρίου στο τρίτο δεκάλεπτο υποχρέωσε τον Προμηθέα σε ενεργητικό μόλις 12 πόντων, την ώρα που οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ από τους Λαμπ και Νίξον.

Αποτέλεσμα της αντεπίθεσης ήταν, η διαφορά να μειωθεί στους τρεις (58-61 στο 30′) με τον Γκίκα να σκοράρει ξανά στην λήξη του χρόνου.

Ωστόσο, για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη η έναρξη της τελευταίας περιόδου δεν απέφερε τα αναμενόμενα. Ο Προμηθέας ανέβασε την ένταση στην άμυνά του, πίεσε τους γκαρντ του Λαυρίου. Ετσι ο γηπεδούχος σκόραρε μόλις 4 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο, γεγονός που έδωσε στον άστοχο Προμηθέα να ξεφύγει με μικρές διαφορές τις οποίες και διατήρησε ως το φινάλε (73-85).

Από τον Προμηθέα οι Γκίκας (17π. 7/8 δίπ.), Μπράουν (14π., 4/8 διπ) και Ελις (14π. 7/9 διπ) ήταν οι καλύτεροι.

Από το μαχητικό Λαύριο οι Μιλόσεβιτς (14π. 4/8 διπ), Νίξον (13π., 5/6διπ) και Κακλαμανάκης (12π., 9ριμπ) ήταν οι κορυφαίοι

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 35-47, 58-61, 73-85