ΠΑΟΚ – Περιστέρι 87-73

Παράσταση για έναν ρόλο στην Πυλαία για την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο β μέρος, η οποία επικράτησε με 87-73 του συγκροτήματος του Αργύρη Πεδουλάκη τρέχοντας ένα 52-31 επιμέρους.

Ανεβάζοντας σε τεράστιο βαθμό την πίεση της άμυνά τους και την γενικότερη απόδοσή του, ο ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα του Περιστερίου στην Πυλαία με 87-73 για την Α1 στην PAOK Sports Arena. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν γρήγορα στο ματς και μάλιστα οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έκλεισαν το ημίχρονο με 7 πόντους (35-42). Οι φιλοξενούμενοι όμως πάτησαν το πόδι στο γκάζι, έπαιξαν ένα φανταστικό τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους 31-15 και στο τέλος απλά κράτησε μέχρι τέλους τη διαφορά, χωρίς να μπορέσει η ομάδα των δυτικών προαστίων να αντιδράσει.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ο Φίλιπ Γκος με 24 πόντους και 4/7 τρίποντα, ενώ για το Περιστέρι ο Χάροου πέτυχε 18, χωρίς όμως να είναι ικανός να συμπαρασύρει τους συμπαίκτες του στον ρυθμό του.

ΜΕ ΟΔΗΓΟ ΤΟΝ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟ ΧΑΡΟΟΥ

Μέσω του Χάροου το Περιστέρι μπήκε ζεστά στο ματς. Ο Αμερικανός γκαρντ πραγματοποίησε το 8-14 για να του… απαντήσει ο Γκος για το 13-14. Για την ομάδα των δυτικών προαστίων πέτυχαν 4 πόντους οι Σκορδίλης και Αγραβάνης, για να κλείσει το δεκάλεπτο με τρίποντο του Γκρέι στο 16-21.

Μεγάλη νευρικότητα πάντως υπήρχε στο δεύτερο δεκάλεπτο από την μεριά των γηπεδούχων. Αυτό βοήθησε το Περιστέρι πο προηγήθηκε με 6 πόντους με τον Μπεντίλ, με τον Κάλαχαν να σκοράρει ένα τρίποντο για το 21-27. Μουράτος και Κάλαχαν έκαναν το 21-33, με το αναγκαίο τάιμ άουτ του Παπαθεοδώρου να ηρεμεί για λίγο τους γηπεδούχους.

Ενα μικρό 5-0 σερί με τον Χάτσερ και το κάρφωμα στην συνέχεια του Γκάρετ βοήθησαν για το 28-33.

Ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα επιμέρους 9-1 για το 30-34 του Μαργαρίτη και ο Χάτσερ με ένα ακόμα σουτ από τα 6,75μ διαμόρφωσε το 33-34.

Το Περιστέρι ανταπεξήλθε της πίεσης του ΠΑΟΚ, έκανε το 33-36 με τον Σίρκο, ο Βασιλόπουλος πέτυχε το 33-38 και ο Χάροου με δύο σερί δίποντα διαμόρφωσε το τελικό 35-42 για το ημίχρονο στην PAOK Sports Arena.

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Ο ΠΑΟΚ

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου πλησίασε στο σκορ με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Γκος μαζί με τον Μαργίτη ήταν η αιτία του 43-44, ο Αγραβάνης πέτυχε το τρίποντο για το 43-48 (προηγήθηκε βολή του Ντάνιελς), με τον Γκος ξανα να μειώνει στους 3 (45-48).

Ο Χάροου ανέλαβε και πάλι δράση για το 45-51 για το Περιστέρι, μέχρι να έρθει η ολική επαναφορά από τον ΠΑΟΚ.

Στο 47-53 λοιπόν του Μπεντίλ, οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 7-0 με δράστη τον Τζόουνς και το σκορ να πηγαίνει γρήγορα στο 57-53 με τρίποντο του Γκος!

Το 10-0 του ΠΑΟΚ σταμάτησε ο Σίρκο με μία βολή, με τον Τζόουνς πάντως να είναι ασταμάτητως και από την αδύνατη πλευρά να σκοράρει ένα ακόμα τρίποντο για το 60-54.

Το… τρένο του ΠΑΟΚ δεν σταμάτησε ούτε εκεί και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 66-57, έχοντας στην τρίτη περίοδο 31-15 επιμέρους σκορ!

Το Περιστέρι ήταν στα σχοινιά, ο Χάτσερ διαμόρφωσε με ντράιβ το 68-57, ο Μουράτος μείωσε όμως Κόνιαρης και Γκος έστειλαν το ματς στους 14 πόντους!

Ο Κόνιαρης έστειλε και πάλι σε αυτά τα επίπεδα την απόσταση με ένα ακόμα τρίποντο (79-65), ο Χάροου μείωσε σε 79-68 με τον Μαργαρίτη να μπαίνει στον χορό των τριπόντων για το +14 της ομάδας του (82-68).

Ο Μουράτος πέτυχε το γκολ φάουλ, ο Μαργαρίτης συνέχισε το κρεσέντο του και ο Γκος από τις βολές έβαλε τις τελευταίες πινελιές για μία μεγαλειώδης νίκη για τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου.