Πανιώνιος – Ήφαιστος Λήμνου 76-93

Στο τελευταίο του παιχνίδι στο Ιστορικό «Κλειστό της Οδού Αρτάκης», ο Πανιώνιος γνώρισε βαριά ήττα με 76-93 από τον Ήφαιστο Λήμνου και αποχαιρέτησε το επί 40 χρόνια γήπεδο του, με το χειρότερο τρόπο.

Δεν μπόρεσε να αποχαιρετήσει με νίκη το επί 40 χρόνια γήπεδο του ο Πανιώνιος, που γνώρισε βαριά ήττα από τον Ήφαιστο Λήμνου με 76-93.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και προηγήθηκε με 13 (21-34) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, χάρη στο εντυπωσιακό ξεκίνημα της. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι, ωστόσο η ομάδα της Λήμνου κατάφερε να διατηρήσει μία διαφορά ασφαλείας στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-52)

Στην 3η περίοδο, ο Πανιώνιος κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 6 πόντους (54-60), ωστόσο ο Ήφαιστος ξέφυγε ξανά με +11 (59-70) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στην 4η περίοδο, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να επανέλθουν σε κανένα σημείο, με τους φιλοξενούμενους να αυξάνουν και άλλο τη διαφορά φτάνοντας στη νίκη με 93-76.

Τρομερό παιχνίδι από τον Μπέρι για τον Πανιώνιο, που τελείωσε το παιχνίδι με 32 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ωστόσο ήταν απελπιστικά μόνος. Από την ομάδα της Λήμνου, ξεχώρισαν οι Σμιθ (19π, 5ασ) και Έβανς (17π, 8ρ).

Τα δεκάλεπτα: 21-34, 20-18, 18-18, 17-23