Κολοσσός Ρόδου – Χολαργός 75-81

Οι «νεοφώτιστοι» πέρασαν από τη Ρόδο με 81-75 στην παράταση μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι.

Τεράστια νίκη μέσα στη Ρόδο πήρε ο Χολαργός που επικράτησε με 81-75 στην παράταση (κ.αγ. 75-75) του Κολοσσού.

Οι «μπλε» αναγκάστηκαν να ταξιδέψουν αυθημερόν στη Ρόδο λόγω των κακών καιρικών συνθηκών, βρέθηκαν να χάνουν με 17 πόντους στο πρώτο μέρος, αλλά στη συνέχεια ήταν καταπληκτικοί και πήραν το ματς στην παράταση.

Από την άλλη πλευρά οι «θαλασσί» πλέον μπλέκουν πολύ σοβαρά σε περιπέτειες και η παραμονή τους στην κατηγορία εξελίσσεται πλέον σε θρίλερ!

Ο Κολοσσός μπήκε αποφασισμένος να δείξει πως θέλει πάρα πολύ τη νίκη, με ενθουσιασμό και ορμή και με τον Πίνκστον να κάνει εντυπωσιακή εμφάνιση επέβαλε το ρυθμό του στην αναμέτρηση.

Ο Χολαργός ήταν «μουδιασμένος» με αργές αντιδράσεις στην άμυνα και κακή οργάνωση στο παιχνίδι του. Έτσι οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 20-10 στο 6’ και με 29-15 στο 10’.

Ο Χολαργός προσπάθησε να αντιδράσει και να ισορροπήσει το παιχνίδι χαμηλώνοντας το σχήμα του, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι με τον Μαυροειδή είχαν τον τρόπο να «φθείρουν» τους αντιπάλους τους και να φτάνουν στο καλάθι. Μάλιστα η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (38-21 στο 16’ και οι «θαλασσί» τελείωσαν το πρώτο μέρος με 47-33 πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις τους.

Στο δεύτερο μέρος ο Χολαργός προσπάθησε να αντιδράσει με τους Χόκινς και Αγκμπελέζε, μείωσε στους εννέα πόντους (53-44 στο 25’), καταφέρνοντας να «παγώσει» το ρυθμό, να δυσκολέψει σε μεγάλο βαθμό την επιθετική λειτουργία του Κολοσσού και να βρει μεγάλα σουτ. Ετσι μείωσε σε 61-57 στο 32’ και το ματς πήγε στην παράταση μια και ο Τάλτον στα 4’’ ισοφάρισε σε 75-75.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, είχαν πιό καθαρό μυαλό και με τους Λαβ, Χόκινς να είναι αξιόπιστοι πήρε τη νίκη με το τελικό 81-75. είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη φορά στην οποία προηγήθηκε ο Χολαργός στον αγώνα ήταν στο 2.30 της παράτασης (75-77)!

Από την ομάδα του Αρη Λυκογιάννη οι Χόκινς (20π, 8/10διπ), Λαβ (18π, 7/11διπ), Αγκμπελέζε (18π., 10ρ.) και Τάλτον (16π. 7ρ.) ήταν οι καλύτεροι, ενώ για τους Ροδίτες προσπάθησαν οι Πίνκστον (22π, 5.9τριπ) και Μαυροειδής (16π 7ρ.)

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 47-33, 61-55, 75-75 (κ.αγ.) 75-81