Προμηθέας – Ρέθυμνο 86-81

Ο Προμηθέας τα βρήκε σκούρα κόντρα στην ουραγό της βαθμολογίας ομάδα του Ρεθύμνου αλλά πήρε τη νίκη στην παράταση με 86-81 με κορυφαίους τους Σαλούστρο και Κασελάκη.

Το Ρέθυμνο ήταν άκρως ανταγωνιστικό στην Πάτρα, εκμεταλλευόμενο και την κούραση του Προμηθέα από τη μεγάλη προσπάθεια κόντρα στην Τενερίφη για το BCL, λίγο έλειψε να κλέψει τη νίκη στο φινάλε της κανονικής περιόδου αλλά τελικά η ομάδα του Μάκη Γιατρά έφτασε στη νίκη με 86-81 στην παράταση (76-76 κ.α.).

Ο Προμηθέας έφτασε έτσι στο 12-6 και βλέπει για τα… καλά τετράδα ενώ το Ρέθυμνο έμεινε στο 3-15 και έχει πλέον συγκάτοικο τον Κολοσσό στην τελευταία θέση. Οι Σαλούστρος και Κασελάκης που είχαν από 17 πόντους και 8 ριμπάουντ έκαστος ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές που έπαιξαν χωρίς τους Μπράουν, Χολ και Τσαϊρέλη.

Πρώτος σκόρερ για το Ρέθυμνο ήταν ο Τζόνσον με 16 πόντους.

Από την αρχή φάνηκε ότι θα είναι κλειστό το ματς με τον Προμηθέα να έχει ένα μικρό προβάδισμα 14-8 στο 6′ και 21-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Κλάντον ήταν εξαιρετικός για το Ρέθυμνο και δεν άφηνε τον Προμηθέα να ξεφύγει με το σκορ στο 16΄ να είναι στο 30-29 και το ημίχρονο να κλείνει με τις ομάδες ισόπαλες 40-40.

Στην τρίτη περίοδο το Ρέθυμνο μπήκε πολύ δυναμικά και με ένα εκπληκτικό 10-0 σερί προηγήθηκε 50-40. Κάπου εκεί και με μπροστάρη τον Σαλούστρο, ο Προμηθέας πήρε μπρος και γύρισε το ματς με την περίοδο να κλείνει στο 65-63.

Στην τελευταία περίοδο ο Προμηθέας ήταν μπροστά με μικρές διαφορές μέχρι που το Ρέθυμνο με δύο βολές άστοχες βολές του Τζόνσον έφερε το ματς στα ίσια (75-75 στο 26,7″). Στο φινάλε, ο Σαλούστρος αστόχησε σε τρίποντο νίκης με το παιχνίδι να οδηγείται στο έξτρα πεντάλεπτο (76-76).

Στην παράταση ο Προμηθέας έδειξε την διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες, ξέφυγε με +6 (86-80 στο 44′) και έφτασε σε μία αγχωτική αλλά σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 40-40, 65-63, 76-76 κ.α., 86-81