Ήφαιστος Λήμνου – Χολαργός 72-70

Αν και βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 13 πόντους, ο Ήφαιστος έκανε την ανατροπή στη Λήμνο απέναντι στον Χολαργό και στην πρώτη του συμμετοχή στη Basket League κατάφερε να εξασφαλίσει και μαθηματικά τη συμμετοχή του στα πλέι οφ.

Την παρουσία του στα πλέι οφ της Basket League και μαθηματικά εξασφάλισε ο νεοφώτιστος στην κατηγορία, Ήφαιστος Λήμνου καθώς επικράτησε με 72-70 του Χολαργού στο κλειστό «Ν. Σαμαράς». Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν ο Ρόλαντς Φρεϊμάνις με 17π., ενώ ακολούθησε σε απόδοση ο Τζέσι Σμιθ με 12.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια με τον Χολαργό να καταφέρνει να χτίσει διψήφιες διαφορές, αλλά τον Ήφαιστον να επιστρέφει και να εξασφαλίζει τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι μεν γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 17/43 δίποντα, 6/23 τρίποντα και 20/36 βολές ενώ είχψαν ακόμα 53 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 μπλοκς. Από την άλλη ο Χολαργός είχε 14/41 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 21/30 βολές, 46 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 κλεψίματα και 5 μπλοκς.

Ο Χολαργός ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το προβάδισμα του ο Ήφαιστος το συντήρησε μέχρι και το 13′ όταν ο Μανωλόπουλος με εύστοχο τρίποντο έκανε το σκορ 21-19. Ακολούθησε ένα επιμέρους 8-1 από τον Χολαργό που τον έφερε μπροστά στο σκορ με 27-22. Ο Έβανς μείωσε σε 24-27 όμως ένα σερί 10-0 των φιλοξενούμενων τους έφερε στο +13 για πρώτη φορά (24-37) ενώ πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας διψήφια διαφορά, προηγούμενος με 37-27.

Πέντε σερί πόντοι από τον Γιάνκοβιτς συντήρησαν το προβάδισμα του Χολαργού πάνω από τους 10 πόντους (30-42). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν αυτή την απόσταση μέχρι και το 28′ όταν ο Κώττας με βολές έκανε το 42-52, όμως στη συνέχεια ο Ήφαιστος με σερί 7-0 μείωσε στο φινάλε της τρίτης περιόδου σε 49-52.

Το σερί του Ηφαίστου συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο φτάνοντας το 14-0 με τον Σμιθ να κάνει το σκορ 56-52 και τους γηπεδούχους να ανακτούν το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Πέντε σερί πόντοι του Χόκινς έβαλαν και πάλι τον Χολαργό μπροστά (56-57) με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο 35′ ο Φρειμάνις με βολές έκανε το 63-60 ενώ ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος ο ίδιος παίκτης με τρίποντο έκανε το σκορ 69-67. Οι δύο ομάδες είχαν διαδοχικές άστοχες επιθέσεις με τον Κώττα να μειώνει με 1/2 βολές σε 69-68 στα 29».

Στα 19» ο Φρειμάνις με τον ίδιο τρόπο έδωσε προβάδισμα στον Ήφαιστο με 70-68, ενώ τόσο ο Χόκινς όσο και ο Γουίγκινς είχαν από ένα άστοχο ζευγάρι βολών. Αντίθετα ο Λαβ στα 6» είχε 2/2 ισοφαρίζοντας σε 70-70. Στα 5» ο Σμιθ έγραψε το τελικό 72-70 επίσης με βολές, καθώς στο φινάλε ο Λαβ ήταν άστοχος.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 27-37, 49-52, 72-70