Πανιώνιος – Χολαργός 90-110

Κέρδισε με 110-90 τον Πανιώνιο των χιλίων προβλημάτων

Ο Χολαργός ολοκλήρωσε με τον πλέον ιδανικό τρόπο την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος κερδίζοντας με 110-90 τον Πανιώνιο στο κλειστό του Π. Φαλήρου.

Η ομάδα του Αρη Λυκογιάννη πάντως τα βρήκε… σκούρα από τους Νεοσμυρνιώτες που έπαιξαν χωρίς τον προπονητή τους τον Βασίλη Φραγκιά και τους Μπέρι, Χάρις.

Οι γηπεδούχοι ήταν σούπερ ανταγωνιστικοί σε ένα παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες πάντως και με τους Καμαριανό, Παπαντωνίου να είναι εύστοχοι κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με 51-50.
Ο Χολαργός στη συνέχεια βελτίωσε την εικόνα του κυρίως στην άμυνα και με τους Χόκινς, Γιάνκοβιτς να εκμεταλλεύονται τα λάθη του Πανιωνίου βγαίνοντας τον αιφνιδιασμό, προηγήθηκε με 56-64 στο 24’.

Όμως και πάλι ο Πανιώνιος επέστρεψε και μείωσε σε 71-74 στο 28’, αλλά μέχρι εκεί. Οι δυνάμεις άρχισαν να… εγκαταλείπουν τους γηπεδούχους, που δεν είχαν λύσεις για να αντιμετωπίσουν την ομάδα του Αρη Λυκογιάννη. Ο Χολαργός άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ (86-100 στο 38’0 και το σφύριγμα της λήξης τον βρήκε να προηγείται με 90-110.

Tα δεκάλεπτα: 31-33, 51-50, 73-79, 90-110