ΓΣΛ Φάρος – Κόροιβος 82-78

Ο ΓΣΛ Φάρος πήρε μια σημαντική νίκη σε βάρος του Κόροιβου Αμαλιάδας προσπερνώντας τον στη βαθμολογία της Basket League.

Ο ΓΣΛ Φάρος πήρε μια νίκη δια πυρός και σιδήρου στο παιχνίδι με 82-78 τον Κόροιβο Αμαλιάδας στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket League. Έτσι, η ομάδα της Λάρισας ανέβηκε προσωρινά στην 8η θέση της βαθμολογίας αφήνοντας 12η την αντίπαλό της. Κάτι παραπάνω από τη μισή νίκη χρωστάει στον Κέβιν Ουέιρ η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε double-double με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ!

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από το ξεκίνημα του παιχνιδιού ότι θα διεκδικούσαν πιο πολλές πιθανότητες από τους φιλοξενούμενους για τη νίκη. Μέχρι και στο +14 (23-9) έφτασε η διαφορά λίγο πριν λήξει το πρώτο δεκάλεπτο. Και στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε με το επιμέρους σκορ να είναι 14-11 και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 39-25.

Στην τρίτη περίοδο, το σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου έβγαλε μια αντίδραση με πρωταγωνιστή τον Σακίλ Χάινς. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ΓΣΛ Φάρος χαλάρωσε και επέτρεψε στον αντίπαλό του να πιστέψει στην ανατροπή. Μάλιστα, ο Κόροιβος έφτασε και σε μονοψήφιες διαφορές (70-64 στο 35′ και 77-74 στο 39′). Όμως οι Παπαντωνίου, Ουέιρ και Σάφτενααρ ανέλαβαν και πάλι δράση. Έτσι, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έχασαν κρίσιμες βολές, ο ΓΣΛ Φάρος έφτασε στη νίκη με σκορ 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 39-25, 62-51, 82-78

ΓΣΛ ΦΑΡΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Μπάντερ, Ουέιρ 24 (11ριμπ.), Ντρέιπερ, Παπαμακάριος 5, Μουράτος 3, Μαραγκός 8 (8 ριμπ.), Διαμαντάκος 7, Σάφτενααρ 11, Βαβάτσικος 7, Παπαντωνίου 17 (7 ριμπ.), Γκάλογουεϊ

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Ντεκόζι, Κάρσον 17, Πόσλεϊ 24, Μιλεντίγιεβιτς, Αντωνάκης, Σαχπατζίδης 2, Σκουλίδας 4, Σπυριδονίδης 5, Σακίλ 18, Ράουντρι 8, Ντίκερσον 2