Πανιώνιος- Ήφαιστος Λήμνου 69-83 (pics)

Ο Ήφαιστος Λήμνου έκανε το απόλυτο (2/2) στη φετινή Basket League», περνώντας με νίκη 83-69 επί του Πανιωνίου στο κλειστό «Σοφία Μπεφόν».

Ο Ήφαιστος Λήμνου έκανε το απόλυτο (2/2) στη φετινή Basket League», περνώντας από το κλειστό «Σοφία Μπεφόν» με νίκη 83-69 επί του Πανιωνίου.

Οι «νησιώτες» του Σωτήρη Μανωλόπουλου, απέδειξαν και με την σημερινή εμφάνιση ότι δύσκολα δεν θα τερματίσουν στην πρώτη οκτάδα, με τους «κυανέρυθρους» από τη μεριά τους να προβληματίζουν για ένα ακόμη παιχνίδι.

Πρωταγωνιστής του Ηφαίστου, αλλά και της αναμέτρησης, ο Τζέρι Σμιθ που σημείωσε 20 πόντους, ενώ άλλους 14 πρόσθεσε ο Μολντοβεάνου. Αντίθετα για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βεργίνης (14 π.) και Λαμπρόπουλος (13 π.), αλλά δεν ήταν αρκετοί.

O Πανιώνιος προηγήθηκε 7-5 με τους Βεργίνη και Λαμπρόπουλο, αλλά ο Ήφαιστος πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, με τον Μολντοβεάνου να φορτώνει με 8 πόντους το καλάθι των γηπεδούχων. Το πρώτο δεκάλπετο τελείωσε 16-23, με τους νησιώτες να έχουν 3/4 τρίποντα.

Στη δεύτερη περίοδο, προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά στο 14′ (19-32), αλλά με συνεχόμενους πόντους του έμπειρου Φώτη Λαμπρόπουλου οι «κυανέρυθροι» έφτασαν στο -5 (27-32). Ακολούθησε, όμως ένα σερί 0-9, με τους παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλο να πηγαίνουν στο +14 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ηταν παράσταση για ένα ρόλο για τον Ήφαιστο, ο οποίος με επιμέρους σκορ 14-23, έκλεισε την περίοδο στο +17 (47-64). Ο Σμιθ σκόραρε με κάθε τρόπο, κρατώντας τα επίπεδα σε μεγάλες διαφορές.

Στην τελευταία περίοδο, ο Πανιώνιος μπήκε αποφασισμένος να μαζέψει τη διαφορά και κατάφερε να μειώσει με Βεργίνη και Ντόρις (54-64, 33′).

Σμιθ και Χάμοντς, όμως κράτησαν την ομάδα τους με προσωπικά καλάθια, μπαίνοντας με απόσταση ασφαλείας στην τελική ευθεία (61-74, 36′). Μέχρι το φινάλε του αγώνα το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το απόλυτο στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 27-41, 47-64, 69-83.