Τενερίφη – ΠΑΟΚ 93-79

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός για 30', αλλά δεν κατάφερε να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα από την Ισπανία, γνωρίζοντας την ήττα με 93-79 από την Τενερίφη. Παραμένει στο κόλπο της πρόκρισης ο Δικέφαλος.

Την κακή αμυντική του λειτουργία στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο πλήρωσε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ηττήθηκε από την Τενερίφη στην έδρα της με 93-79 κι έχασε την ευκαιρία να μπει στην πρώτη τετράδα του ομίλου.  Ανταγωνιστικός για τρία δεκάλεπτα ο Δικέφαλος απέναντι στην ομάδα των Κατσικάρη και Βασιλειάδη, μένει ακόμα στο κόλπο της πρόκρισης.

Ο Ρόσκο Άλεν ήταν ο «δήμιος» του ΠΑΟΚ με 18 πόντους 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με σημαντική βοήθεια από τον Άλεν (14π., 7ριμπ.). Γκος (15π) και Χαραλαμπόπουλος ξεχώρισαν για τους Θεσσαλονικείς.

Όλα για όλα πλέον θα τα παίξει για την πρόκριση ο ΠΑΟΚ με Νεπτούνας και Βέντσπιλς στις τελευταίες δυο αγωνιστικές της πρώτης φάσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, να έχουν απαντήσεις και καμία να μην μπορεί να αποσπαστεί. Στη δεύτερη περίοδο όμως οι Ισπανοί ανέβασαν το ρυθμό τους, πίεσαν περισσότερο τον ΠΑΟΚ και ανάγκασαν τους παίκτες του να κάνουν αρκετές λάθος επιλογές.

Με τον Τόμπι και τον Αλλεν πήραν διαφορά επτά πόντων 31-23 στο 14’ και διατηρούσαν το προβάδισμα, παρά τις προσπάθειες του Γκος να μειώσει.

Μάλιστα στο 19’ η Τενερίφη προηγήθηκε και με 9 πόντους (41-32) για να τελειώσει το πρώτο μέρος με 46-39 για τους γηπεδούχους.

Σε γενικές γραμμές ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να κρατήσει χαμηλά το ρυθμό και το σκορ, είχε πρόβλημα στα ριμπάουντ και την περιφερειακή του άμυνα, ενώ στην επίθεση δεν μπορούσε να βάλει στην «εξίσωση» τους παίκτες που μπορούν να σκοράρουν.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ισπανοί ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα και δεν άφησαν τους περιφερειακούς του Δικεφάλου να οργανώσουν σωστά τις επιθέσεις της ομάδας τους.

Παράλληλα με τον Πονίτκα και τον Αλλεν είχαν τον τρόπο να φτάνουν στο αντίπαλο καλάθι κι έτσι προηγήθηκαν με 72-62 στο 29’.

Η διαφορά έφτασε και στους 18 πόντους (85-67 στο 35’), καθώς οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν τις λύσεις για να ξεφύγουν από την ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων και οι επιθέσεις τους ήταν με πολύ κακές προϋποθέσεις.

Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ με κάποιες καλές άμυνες και γρήγορους αιφνιδιασμούς, μείωσε σε 88-79 στο 39’ αναγκάζοντας τον Φώτη Κατσικάρη να πάρει τάιμ άουτ και να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του.

Τελικά οι ισπανοί κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στην επικράτηση με το τελικό 93-79.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 46-39, 74-64, 93-79.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Κατσικάρης): Σαν Μιγκέλ 8 (1), Ακονιόν 12 (1), Νιάνγκ, Μπάσας 1, Τόμπι 14 (7ριμπάουντ), Στούρουπ 4, Βάσκεθ 4, Πονίτκα 16 (1), Αμπρομάιτς, Άλεν 19 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μπειράν 11 (1), Βασιλειάδης 4.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 2, Κρουμπάλι 6 , Κόνιαρης 10 (2/5 τρίποντα), Τσόχλας, Μαργαρίτης 5, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 14 (3), Κατσίβελης 7 (1), Τζάκσον 12 (1), Γκος 15 (3), Τζόουνς 8 (1).